اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اخلاق جنسی.jpg
نویسنده مرتضی مطهری
موضوع اخلاق جنسی
زبان فارسی
تعداد جلد ۱

اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب

کتاب «اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب»، مشتمل بر سلسله مقالاتی است از متفکر شهید استاد مرتضی مطهری که در حدود سال ۱۳۵۳ شمسی در مجله «مکتب اسلام» منتشر می‌شد. این کتاب با محوریت موضوع خانواده و زن نوشته شده و قسمت‌هایی از بایدها و نبایدهای اخلاقی و رفتاری را در رابطه زن و مرد توضیح می‌دهد.

مؤلف

مرتضی مطهری (۱۳۵۸-۱۲۹۸ ش) از اساتید حوزه علمیه قم و معروفترین سخنران در دو دهه قبل از انقلاب، و از نظریه پردازان اصلی جمهوری اسلامی بود.

از جمله اساتید ایشان در راه کسب علم و دانش، علامه طباطبائی، سید محمد حجت، سید صدرالدین صدر و سید محمدتقى خوانسارى را می توان نام برد.

برخی دیگر از آثار ایشان عبارتند از: عدل الهی، تعلیم و تربیت در اسلام، آزادی معنوی، آشنایی با علوم اسلامی، اسلام و مقتضیات زمان، حماسه حسینی.

شهید مطهرى در طول حیاتش سعی نمود ایدئولوژى اصیل اسلامى را از طریق درس و سخنرانى و تألیف کتاب ارائه نماید. او سرانجام، در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ توسط منافقین به شهادت رسید.

محتوای کتاب

استاد مطهری در کتاب «اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب» نیز مانند سایر کتب خود، یکی از مهمترین و مورد نیازترین موضوعات مبنایی در جوامع امروزی را مطرح نموده و به بحث درباره آن پرداخته است. در کتاب حاضر، بیشتر به بررسی اخلاق جنسی در غرب پرداخته و آن‏ها را بررسی کرده و سپس، آن‏ها را با مکتب اسلام مقایسه نموده و نقاط قوت موضع اسلام درباره‏‌ی موضوع اخلاق جنسی را بیان کرده است؛ نقاط مثبتی که باعث قوی‌تر شدن روابط خانواده و بیشتر شدن سلامت و آرامش و امنیت افراد می‌شود. می‌توان این کتاب را در ردیف آثاری قرار داد که با موضوع خانواده و زن مرتبط است. اگر کتاب نظام حقوق زن در اسلام، نظام حقوقی خانواده و بایسته‌های روابط حقوقی زن و مرد را تبیین می‌کند، کتاب اخلاق جنسی نیز بخشی از بایسته‌های اخلاقی و رفتاری رابطه زن و مرد را توضیح می‌دهد.

استاد مطهری در این کتاب تأکید می‌کند که عقیده به پلیدی غریزه جنسی مربوط به گذشته دنیای غرب است و اکنون افکاری از سوی غرب ترویج می‌گردد که بر اساس آن باید هر گونه قید و شرطی را در این زمینه برطرف نمود.

شهید مطهری در قسمت اول کتاب، اخلاق جنسی را قسمتی از اخلاق به معنای عام، شامل آن عده از عادات و ملکات و روش‌های بشری که با غریزه جنسی بستگی دارد، می‌داند. برخی از مهمترین موضوعات طرح شده در این کتاب عبارتند از: اخلاق جنسی و عقاید متفکرین جدید، مبانی و اهداف اخلاق جنسی مورد نظر اسلام، ارزیابی اصول سیستم نوین جنسی، سبب های طغیان و سرکشی قوای نفسانی، دموکراسی در اخلاق، رشد شخصیت از نظر غریزه جنسی.

منابع