عقايد علامه محمدباقر مجلسى (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۶ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۵۰ توسط مهدی موسوی (بحث | مشارکت‌ها) (ویرایش)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
العقائد.jpg
نویسنده علامه مجلسی
موضوع عقاید شیعه
زبان عربی
تعداد جلد 1
مصحح حسین درگاهی

العقائد

کتاب «العقائد» یکی از تألیفات علامه مجلسى (م، ۱۱۱۱ ق) در زمینه عقاید شیعه به زبان عربی است.

مؤلف کتاب

محمدباقر مجلسی در شهر اصفهان دیده به جهان گشود. او در علوم مختلف مانند تفسیر، حدیث، فقه، اصول، تاریخ، رجال و درایه سرآمد بود. تبحر در این علوم، در کنار آشنایى با علوم عقلى همچون: فلسفه، ریاضیات، ادبیات، لغت، جغرافیا، طب و علوم غریبه از او شخصیتى ممتاز و بى نظیر ساخت. برخى علامه مجلسى را در طول تاریخ اسلامى از حیث جامعیت بى نظیر دانسته اند. شاگرد گرانقدر او، سید نعمت اللّه جزائرى در مورد استاد خود گفته است: «علامه هیچ گاه از یاد خدا غافل نبود و تمام اعمالش را با قصد قربت انجام مى داد».

گفته اند که علامه روشى معتدل بین اخباری و اصولى داشت. او در عین این که محدث بزرگ بود به علوم عقلى هم توجه خاصى داشت. علامه مجلسى در سال ۱۰۹۸ از سوى شاه سلیمان صفوى به سمت شیخ الاسلام اصفهان که بالاترین و مهم ترین منصب دینى و اجرایی در آن عصر بود منسوب گردید.

مشهورترین استادان محمد باقر مجلسی، پدرش محمدتقى مجلسى (م ۱۰۷۰ ق)، آقا حسین خوانسارى (م ۱۰۹۸ ق) و شیخ حر عاملى هستند. از جمله شاگردان ایشان نیز می توان سید نعمت اللّه جزائرى، میرزا عبداللّه افندى و فاضل هندى را نام برد. وى بیش از یکصد کتاب به زبان فارسى و عربى نوشته که تنها یک عنوان آن بحارالانوار است.

معرفى اجمالى کتاب

علامه مجلسى در این رساله با استناد به آیات قرآن کریم و روایات معصومان علیهم السلام درصدد نشان دادن راه‌هاى نجات و رستگارى انسان برآمده است. اصل این کتاب، به عربى است و تاریخ نگارش آن در سال ۱۰۸۷ ق، پس از نگارش بحارالانوار بوده است.

کتاب عقاید متشکل از دو بخش است: در بخش اول، مبحث اصول عقاید شیعه مورد بررسى قرار گرفته است. بخش دوم، درباره وظایف عبادى مؤمنان است.

این کتاب به ترجمه حمیدرضا و به کوشش حسین درگاهى، در تهران به چاپ رسیده است.

منابع

  • کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی، محمدرضا ضمیری.

متن کتاب

العقائد