مسجد مختفی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این مدخل از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon book.jpg

محتوای فعلی بخشی از یک کتاب متناسب با عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


تا چند ده سال پيش، مسجدى در پشت خانه رسول‌ اللَّه صلى الله عليه و آله در شعب ابوطالب بود كه آن را «مسجد مختفى» مى‌ناميدند. به نقل از فاكهى، خانه ابولهب در كنار خانه خديجه و پيامبر صلى الله عليه و آله بوده[۱] و ابولهب همراه همسرش به آن حضرت آزار مى‌رساندند.

فاكهى مى‌نويسد: در خانه خديجه سنگى خارج از خانه بوده كه بنا به نقل سليم بن مسلم يا فردى ديگر از مردم مكه، رسول خدا صلى الله عليه و آله در وقتى كه مخالفان از خانه عدى بن حمراء و خانه ابولهب سنگ به خانه آن حضرت مى‌ريختند، در پشت آن سنگ مخفى مى‌شد.

اندازه اين سنگ يك ذراع و يك وجب بوده است. اين محل به عنوان مسجد مختفى شهرت داشته و تا قبل از خراب شدنش در زمان روى كار آمدن ملك عبدالعزيز سعودى، بناى كوچكى داشته است.

فاسى از آن با عنوان «مسجد المختبى» ياد كرده و نوشته است: مسجدى در سوق الليل در نزديكى مولد النبى صلى الله عليه و آله هست كه آن را مسجد مختبى گويند و مردم در ايام سالگرد تولد آن حضرت به آنجا مى‌روند.

اين هم گفتنى است كه در زمان فاكهى؛ يعنى قرن سوم هجرى در شعب على بن ابى‌طالب كه همان شعب ابى‌طالب است، مسجدى بوده كه آثارى از رسول خدا صلى الله عليه و آله در آن وجود داشته است. فاكهى پس از نقل اين خبر مى‌نويسد: معراج از شعب ابى‌طالب بوده است.

اكنون در تابلوى‌هاى نصب شده، اين شعب به نام «شعب على» شناسانده مى‌شود كه مقصود امام على ‌بن ابى‌طالب عليه السلام است.

پانویس

  1. فاكهى، اخبار مكه، ج3، ص270.


منبع

رسول جعفریان، آثار اسلامى مكه و مدينه، نشر مشعر، تهران‌، 1386، ص 123 و 124.