دانشنامه صحیفه سجادیه (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کتاب «دانشنامه صحیفه سجادیه» به همت جمعی از مؤلفان و محققان، زیر نظر حجت‌الاسلام دکتر محی‌الدین بهرام محمدیان، به منظور آشنایی جوانان و دانشجویان با موضوعات معرفتی و تربیتی برگرفته شده از ادعیه و نیایش‌های امام سجاد (علیه السلام) در کتاب شریف «صحیفه سجادیه» تدوین شده است.

D-sahifeh.jpg
نویسنده محی‌الدین بهرام محمدیان
موضوع فرهنگ موضوعی صحیفه سجادیه
زبان فارسی
تعداد جلد ۱

معرفی اجمالی

در معرفی ناشر از "دانشنامه صحیفه سجادیه" آمده است: این کتاب شرح و تبیین مفاهیم و مضامین موجود در نیایش‌ها و مناجات‌های امام سجاد (علیه السلام) در صحیفه است که در قالب مقالات متعدد تدوین شده است. پیش از این، بیش از ۸۰ شرح و ترجمه بر این مناجات‌ها نوشته شده است. اکثریت این ترجمه‌ها و شرح‌ها، عالمانه و قابل ستایش است و هر کدام بخشی از معارف این کتاب شریف را برای خوانندگان خود تبیین کرده و توضیح داده‌اند. اما کتاب حاضر، همچنان که از نامش پیداست، در قالب دانشنامه و فرهنگنامه برای جوانان تدوین شده؛ به همین دلیل، هم در نگارش مقالات و هم در انتخاب مدخل‌ها به صبغه تربیتی مخاطب توجه شده است. همچنین نگارش ساده و روان این کتاب کمک می‌کند تا عموم علاقه‌مندان به معارف اهل بیت (علیهم السلام) نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

محتوای کتاب

کتاب "دانشنامه صحیفه سجادیه" در قالبی که فرهنگنامه ها و دانشنامه ها بدان شناخته می شوند تدوین یافته و شامل شرح و تعیین مفاهیم و مضامینی است که در یادگار شریف و ارجمند امام سجاد (علیه السلام) یعنی «صحیفه سجادیه» به ودیعه نهاده شده است.

دانشنامه حاضر دارای ۳۵۰ مقاله کوتاه، متوسط، بلند و مفصل است که موضوعات متعدد معرفتی و تربیتی برگرفته از دعا‌های «صحیفه سجادیه»، اعم از مضامین دینی، علمی، اخلاقی، سیاسی، اجتماعی و...، همچنین شخصیت‌های تاریخی مرتبط با صحیفه، اسناد و راویان، مستدرکات و... را در خود جای داده است.

در تدوین مقالات، با توجه به محوریت موضوعی صحیفه سجادیه، اطلاعات محتوایی بر اساس عبارتهای «صحیفه» تنظیم و تدوین شده و بقیه مطالب برگرفته از قرآن کریم و سایر سخنان امام سجاد (علیه السلام) و یا از دیگر معصومان (علیهم السلام) است.

وضعیت نشر

«دانشنامه صحیفه سجادیه» در ۵۵۶ صفحه و با شمارگان ۵۰۰ نسخه، توسط انتشارات «مدرسه» در تهران منتشر شده است.

منابع

  • سایت خبرگزاری حوزه