اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب(کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اخلاق جنسی.jpg
نویسنده مرتضی مطهری
موضوع اخلاق جنسی
زبان فارسی
تعداد جلد 1

اخلاق جنسی...

اين کتاب مشتمل بر سلسله مقالاتي است از متفکر شهيد استاد مرتضي مطهری که در حدود سال 1353 به طور مسلسل در مجله ي «مکتب اسلام » درج مي شد. اين اثر استاد نيز همچون ديگر آثار آن شهيد بزرگوار از غناي محتوا و سلاست بيان برخوردار است.

برخي از مهمترين موضوعات طرح شده در اين کتاب عبارتند از: اخلاق جنسي و عقايد متفکرين جديد، ارزيابي اصول سيستم نوين جنسي، سبب هاي طغيان و سرکشي قواي نفساني، دموکراسي در اخلاق، رشد شخصيت از نظر غريزه ي جنسي.

استاد مطهری در این کتاب نیز مانند سایر کتب خود یکی از مهمترین و مورد نیازترین موضوعات مبنایی در جوامع امروزی را مطرح نموده و به بحث درباره ی آن پرداخته است. این کتاب عهده دار پاسخ به سؤالات زیر است:

  • اخلاق جنسی حاکم بر غرب بر اساس چه مبنایی است؟
  • این دیدگاه چه آثار فردی و اجتماعی داشته و خواهد داشت؟
  • مبانی و اهداف اخلاق جنسی مورد نظر اسلام چیست؟
  • تأثیر «ممانعت» درباره ی غرایز جنسی از دیدگاه سیستم اخلاقی اسلام چیست؟

مؤلف

مرتضی مطهری (1298 - 1358ش) از اساتید حوزه علمیه و معروفترین سخنران در دو دهه قبل از انقلاب اسلامی بود. او در 12 بهمن 1298ش، مطابق با 12 جمادى‌الأولى 1338ق (1920م) در شهرستان فریمان در نزدیکى شهر مشهد چشم به جهان گشود. از جمله اساتید ایشان در راه کسب علم و دانش، علامه طباطبائی، سيد محمد حجت، سيد صدرالدين صدر و سيد محمدتقى خوانسارى را می توان نام برد. مطهرى در طول حیاتش سعی نمود ایدئولوژى اصیل اسلامى را از طریق درس و سخنرانى و تألیف کتاب ارائه نماید. برخی از آثار ایشان عبارتند از: تعلیم و تربیت در اسلام، خدمات متقابل اسلام و ایران و حماسه حسینی. سرانجام ایشان ، در 12 اردیبهشت 1358 به شهادت رسیدند.

منابع

  • معرفی کتب استاد مطهری، مسجد شهید بهشتی

متن کتاب اخلاق جنسیی در اسلام و جهان غرب

اخلاق جنسی...