مسجد امام على بن ابى طالب

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۹ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۱۴ توسط Mohammadi (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

یکی از مساجد مدینه، مسجد امام علی بن ابی طالب علیه السلام است.

Masjid Ali ibn Abi Talib.jpg

کشور

عربستان

شهر

مدینه

  • طول:"28.0'36°39 شرقی
  • عرض:"03.2'28°24 شمالی
Masjid Ali ibn Abi Talib in plane.JPG
مشاهده در نقشه

موقعیت جغرافیایی مسجد

در محل مناخه؛ یعنی مصلای بزرگ عید و در فاصله سیصد متری مسجدالنبی و ۱۲۲ متری مسجد غمامه، مسجدی است با نام مسجد علی بن ابی طالب علیه السلام.

وجه تسمیه مسجد

در برخی از منابع آمده، اینجا محل اقامه نماز عید توسط امام علی علیه السلام است؛ آن هم زمانی که عثمان در محاصره مخالفانش بود و آن حضرت نماز را اقامه کرد.

سمهودی می نویسد: بعید می‌نماید که علی بن ابی طالب علیه السلام با توجه به اقامه نماز توسط پیامبر صلی الله علیه و آله در محلی مشخص، خود محلی دیگر را برای این کار تعیین کرده باشد.[۱]

تردیدی نیست که در زمان محاصره عثمان، امام علی علیه السلام نماز عید را اقامه کرد.[۲] اما به احتمال، امام در همان نقطه‌ای که پیامبر نماز خوانده، نماز را اقامه کرده است؛ چرا که امام در این جهات به شدت از رسول خدا صلی الله علیه و آله پیروی می‌کرد.

به هر روی، از آن‌جا که محراب مشخصی برای پیامبر در این محدوده وجود ندارد، به احتمال حضرت در چند نقطه مناخه نماز را اقامه کرده است.[۳]

بنای مسجد

بنای نخست این مسجد را طبق معمول از زمان امارت عمر بن عبدالعزیز می‌دانند. طبیعی است در قرون بعد از آن، این بنا مکرر تعمیر شده است؛ از جمله زین الدین ضیغم در سال ۸۸۱ هجری آن را بازسازی کرده است. در این اواخر، بنای کهن این مسجد تخریب و در سال ۱۴۱۱ هجری از نو تجدید بنا گردید و مساحت فعلی آن ۸۸۲ مترمربع است.

پانویس

  1. خلاصة الوفاء، ص۳۶۲.
  2. المعارف، ابن قتیبه، ص۱۹۶.
  3. وفاء الوفا، ج۳، ص۷۸۴.


منبع

رسول جعفریان، آثار اسلامی مکه و مدینه، ص۲۹۰.

آرشیو عکس و تصویر