مسار الشیعه (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۱۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۹:۵۱ توسط Akbari (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مسار الشیعه.jpg
نویسنده شیخ مفید
موضوع عقاید شیعه
زبان عربی
تعداد جلد 1
تحقیق الشیخ مهدی نجف

مسار الشيعة في‌ مختصر تواريخ‌ الشریعة

مؤلّف

محمَّد بن محمَّد بن نعمان بن عبدالسَّلام حارثی مذحجی عکبری (336-413ق)، معروف به شيخ مفيد و ابن المعلّم، فقیه و متکلم و از علمای برجسته شیعه قرن ۴ هجری و متولد بغداد بود. ابن قولویه قمی، شیخ صدوق، ابن ولید قمی، ابوغالب زراری، ابن جنید اسكافى، ابوعلی صولی بصرى، ابوعبدالله صفوانی از اساتید ایشان بوده اند. او بيش از 200 جلد تألیف دارد. از معروف‌ترین آثار وی، المُقنَعَة در علم فقه، اوائل المقالات در دانش کلام و الاِرشاد در شرح حال‌ امامان شیعه است. شيخ مفيد در سال 401 ش یا 413 ق یا 1022 م ، در بغداد و پس از 75 سال تلاش و خدمت ارزنده درگذشت .تشييع جنازۀ او شهرت دارد. در تشييع او بيش از 80 هزار نفر از شیعیان شركت جستند و درگذشت او در ماه رمضان بود.

معرفی کتاب

کتاب حاضر که نام کامل آن «مَسارُ الشیعة فی مُختصر تواریخ الشَّریعة» است، درباره تاریخ تولد و شهادت ائمه علیهم السلام و دیگر حوادث مهمی که در تاریخ اسلام روی داده و ایام و مناسبت های اسلامی در اسلام، می باشد.

این کتاب از کتب معتبر شیعه در شناخت ایام و مناسبت های اسلامی است و این کتاب از اولین کتاب هایی است که در این رابطه نگاشته شده است.

شیخ مفید در این کتاب بنا را بر اختصار گذارده و تاریخ های این کتاب را بر اساس ماه های قمری تنظیم و از ماه رمضان شروع و به ماه شعبان ختم می کند و پس از بیان هر یک از روزها و مناسبت ها در ذیل آن به اعمال واجب و مستحب آن نیز اشاره می کند.

کتاب مسار الشیعه از معدود کتاب هایی است که نسخه اصل آن به خط مؤلف در دست است و از نقطه نظر فلسفه تاریخ، از گنجینه های گرانبهای فرهنگ و تمدن اسلامی به شمار می رود. چرا که هر تمدن و ملتی دارای ایام و مناسبت های ویژه ای است که در تاریخ آن تمدن دارای ارزش خاصی است، تمدن اسلامی نیز دارای چنین روزهایی است. بنابراین مشخص کردن این روزها و تاریخ حوادث آنها یکی از محورهای مهمی است که شیخ مفید به خوبی از عهده آن برآمده است.

وضعیت نشر

این کتاب در یک جلد به زبان عربی به همت گنگره جهانی هزاره شیخ مفید قم، در سال ۱۴۱۳ ه‍ـ.ق، به چاپ رسیده است.

منبع

  • حافظ فرزانه، مرکز مطالعات و پژوهشهای فرهنگی حوزه علميه.

متن کتاب

مسار الشيعة في‌ مختصر تواريخ‌ الشریعة