مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

آل بویه (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۱۲ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۵۴ توسط Aghajani (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو


آل بویه.jpg
نویسنده سیف الله نحوی
موضوع تاریخ تشیع
زبان فارسی
تعداد جلد 1

این کتاب با عنوان کامل "آل بويه، حاميان فرهنگ تشيع"، كتاب پنجم در طرح دولت ابرار است كه توسط "سيد سيف الله نحوي" تالیف یافته است. مجموعه دولت ابرار طرحی است که توسط پژوهشکده باقر العلوم علیه السلام تدوین گردیده است و به بیان تاریخ و سرگذشت حكومت‌هاى شيعى اختصاص دارد.

فهرست مطالب كتاب

فصل اول؛ با عنوان آل بويه از ظهور تا فرمانروايي است. در اين فصل به اوضاع حكومت عباسيان قبل از آل بويه و همچنين به اوضاع شيعيان قبل از آل بويه پرداخته شده است. همچنين از پيشگويي هاي علي عليه السلام در مورد حكومت و فتح سرزمين ها بدست آل بويه و نيز تقسيم ممالك بين فرزندان بويه به نام علي، حسن و احمد و آمدن آل بويه به بغداد و از دوران فرمانروايي "معزالدوله" و اقدامات او در گسترش تشيع و مبارزه با اهل تسنن مطالبي بيان شده است.

فصل دوم؛ مطالبي در رابطه با انتقال قدرت در دولت آل بويه مطرح شده است. در مورد جانشيني "علي عمادالدوله" و همچنين خدمات "معزالدوله" در بغداد، "حسن ركن الدوله" و حكومت فرزندانش از جمله حكومت "عضدالدوله" كه راجع به خدمات علمي و فرهنگي او در شهر بغداد است، مطالب مفيدي بيان شده است.

فصل سوم؛ درباره اميران آل بويه پس از "عضدالدوله"، تقسيمات سياسي اين دولت، وزارت ابن سينا، اقليت هاي ديني و رابطه آنها با خلفاي عباسي بحث شده است.

فصل چهارم؛ از علماي هم عصر با دوره حكومت آل بويه چون "شيخ صدوق"، "شيخ مفيد"، "سید رضی"، "شيخ طوسي" و "ابن جنيد اسكافي" و نحوه ارتباط با آنها مطالب خوبي بيان شده است.

فصل پنجم؛ خدمات فرهنگي آل بويه در زمينه توجه به كتاب و كتابخواني و توجه به مراسم و شعائر مذهبي شيعه مطالبي بيان شده است.

فصل ششم؛ كه به عنوان "پندهاي تاريخ" موسوم شده است، از عوامل قدرت و علل فروپاشي حكومت آل بويه سخن به ميان آمده است.

وضعیت نشر

چاپ اول این کتاب در 159 صفحه در پاييز سال 1381ش توسط انتشارات نورالسجاد پژوهشکده باقر العلوم علیه السلام در قم صورت گرفته است.

منابع

  • پژوهشکده باقر العلوم علیه السلام ، معرفی کتاب مهدویت و جهانی شدن، دانشنامه پژوهه، تاریخ بازیابی: 25 بهمن 1391