کمیت اسدی (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کتاب «کمیت اسدی» از سری کتاب های «شاعران قبیله نور»، نوشته محمد صحتی سردرودی است که به معرفی شاعران شیعی می پردازد. در کتاب حاضر به شاعر بزرگ شیعه، یعنی کمیت اسدی و ویژگی های او پرداخته شده است.

کمیت اسدی.jpg
نویسنده محمد صحتی سردرودی
موضوع شعر عربی
زبان فارسی-عربی
تعداد جلد 1

انگیزه تألیف

نویسنده کتاب در مقدمه کتاب در بیان هدف خود از نگارش آن، آورده است: «این کتاب می خواهد از شاعری شیعی سخن بگوید. شاعر شیعی، شاعری است که علاوه بر التزام اعتقادی و عملی به مکتب اهل بیت علیهم السلام در عرصه زندگی، شعر، ادب و هنرش نیز از آبشخور زلال و پاک مکتب اهل بیت علیهم السلام سیراب گردد».

محتوای کتاب

این کتاب از ده فصل تشکیل شده است. مؤلف در فصل اول به شعر و شاعری و ویژگی های شعر متعهد و هدفدار پرداخته است. در فصل دوم تحت عنوان «از مهد تا محراب» به قبیله کمیت اسدی، تولد، دوره نوجوانی و جوانی وی پرداخته است.

در فصل سوم به اساتید و روایتگران حماسه کمیت اشاره نموده و در فصل چهارم به ارتباط کمیت با امامان عصر خویش (امام سجاد، امام باقر و امام صادق علیهم السلام) پرداخته است.

در فصل پنجم به ارتباط شاعر با فرزندان و خاندان ائمه معصومین علیهم السلام و فصل ششم به ارتباط کمیت با شاعران معاصرش مانند «فرزدق» اشاره دارد.

فصل هفتم کرامات و عنایات اهل بیت را نسبت به کمیت بیان کرده و در فصل هشتم محتوای اشعار کمیت را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

نویسنده در فصل نهم به ده فضیلت مهم کمیت اشاره کرده و بالاخره در فصل دهم که فصل پایانی کتاب است به شخصیت کمیت از دیدگاه بزرگان و علما پرداخته است.

روش مؤلف

روش مؤلف در تنظیم مباحث کتاب بر این است که مطالب هر بخش را با اشعاری متناسب از کمیت و دیگران زینت داده است و گاهی اوقات ابیاتی از خودش را نیز ضمیمه مباحث کرده است. سعی مؤلف بر این بوده که از دیدگاه های فکری تشیع دفاع کند؛ به همین منظور دیدگاه ها و نظرات خویش را با اسناد و مراجعی معتبر همراه ساخته است.

منابع کتاب

نویسنده کتاب از منابع متعدد و عموماً منابع دست اول به خصوص از کتاب «کمیت بن زید اسدی بین العقیدة والسیاسه» نوشته دکتر علی نجیب، استفاده برده است. به نظر می رسد مؤلف تلاش نسبتاً خوبی در جهت معرفی شخصیت کمیت بن زید اسدی داشته و مطالب مفیدی را در این رابطه از منابع متعدد نقل کرده است؛ هر چند منابعی را که به زیدی بودن کمیت اشاره دارد، ذکر نکرده و تنها به رد این دیدگاه اکتفا نموده است.

منابع