عیون الأثر فی فنون المغازی و الشمائل و السیر (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از عيون الأثر (کتاب))
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کتاب «عُیون الأثر فى فنون المغازى و الشمائل و السِیَر» نوشته ابن سید الناس (۷۳۴-۶۷۱ ق)، از منابع مفصل در زمینه تاریخ و سیره و غزوات پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) است.

Ketab339.jpg
نویسنده ابن سید الناس
موضوع زندگینامه پیامبر اسلام
زبان عربی
تعداد جلد ۲

معرفی کتاب

محمد بن يحيى اندلسی معروف به ابن سید الناس، در کتاب «عیون الأثر»، شرح مفصلی از سیره و زندگی پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) از ولادت تا رحلت آن حضرت، از جمله: نسب، ازدواج، بعثت، معجزات و غزوات، ارائه کرده است.

بنا به گفته مؤلف، این مجموعه گزیده‌اى از بهترین قسمت‌هاى مندرج در کتب سیره است که آنها را به ترتیب تاریخ وقوع حوادث به دنبال هم قرار داده است. او بدین منظور از آثار بسیارى در تدوین آن بهره برده است؛ سیره ابن اسحاق، المغازى واقدى، طبقات ابن سعد، صحاح سته، الدرر فی اختصار المغازی و السیر و معجم طبرانى از جمله منابع این کتاب اند.

ابن سید الناس علاوه بر نقل و شرح حوادث، آنها را تحلیل نیز کرده است. وى از نقل مطالب ضعیف دورى گزیده و بر صحت یک موضوع و یا رد آن استدلال نموده است.

شرح کتاب

برخی عالمان بر کتاب «عیون الأثر» شروحى نوشته‌اند، از جمله عزالدین محمد بن ابوبکر بن جماعه کنانى (م، ۸۱۹) و برهان‌الدین ابراهیم بن محمد بن خلیل طرابلسى معروف به سبط ابن العجمى، که نام کتابش «نور النبراس» است.

منابع

  • کتاب عيون الأثر فی فنون المغازی والشمائل والسير، ابن سيد الناس.
  • "عیون الأثر"، ویکی نور.