المعجم لموضوعات نهج‌البلاغة (ارفع) (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
المعجم لموضوعات نهج‌البلاغة (سید کاظم ارفع)

المعجم لموضوعات نهج‌البلاغة، از تأليفات نويسنده ايرانى، سيد محمد كاظم ارفع است. كتاب، به‌عنوان منبعى كامل به شمار نرفته و تنها برخى از موضوعات را فهرست كرده است.

ساختار

در اين كتاب، واژه‌ها و اصطلاحات مندرج در «نهج‌البلاغة» به ترتيب حروف الفباى عربى گرد آمده است. ذيل هر واژه يا اصطلاح، گفتارها و جملاتى كه متضمن كلمه يا مشتقات آن است، ذكر شده است. ذيل گفتارها و جملات شماره خطبه مربوط به آن، آمده است.

گزارش محتوا

كتاب، با مقدمه‌اى از نويسنده كتاب آغاز شده است. وى، در اين مقدمه به اسامى تعدادى از شروح و كتاب‌هايى كه پيرامون «نهج‌البلاغة» نوشته شده، اشاره كرده است و اين نكته را متذكر مى‌شود كه بسيارى از مؤلفين تنها به مطالعه بعضى از الفاظ و معانی «نهج‌البلاغة» اكتفا كرده‌اند و در بسيارى از درياهاى عميق آن غور نكرده‌اند و لذا تنها پيرامون برخى از جوانب اخلاقى و تربيتى و عقايدى اين كتاب گران‌سنگ كتاب نوشته‌اند.

نويسنده، در ادامه مقدمه، به شرح مختصر زندگانى سيد رضى پرداخته و خاطرنشان مى‌كند كه ياد شريف رضى(ره) مادامى كه كتاب ارزش‌مند «نهج‌البلاغة» و ساير كتب وى وجود دارد، از يادها و خاطرها محو نخواهد شد.

كتاب حاضر، مشتمل بر 300 موضوع اعتقادى و تربيتى و اخلاقى است كه از خلال خطبه‌ها، نامه‌ها و مواعظ مولا على(ع) استخراج شده است.

وضعيت كتاب

فهرست مطالب، در ابتداى اثر آمده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.

منبع

ویکی نور