منابع و پی نوشتهای ضعیف
جامعیت مقاله متوسط
شناسه ناقص است
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

آيت الله معصومی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آیت الله محمدعلی معصومی (۱۲۸۸ - ۱۳۱۲ ش) یکی از علمای بزرگ شيعه در قرن چهاردهم هجری است. در زمان جنگ جهانی، بعد از آنکه آیت الله یزدی امر به جهاد و دفاع از مملکتهای اسلامی را صادر نمود. ایشان لباس رزم پوشيد. آيت الله در عصر مرحوم آيت الله بروجردی در رأس علما و مراجع خوزستان بودند.

نام کامل محمدعلی معصومی
زادروز ۱۲۸۸ قمری
زادگاه خوزستان
وفات ۱۳۱۲ قمری
مدفن بهبهان

Line.png

اساتید

فاضل شرابيانی، شيخ هادی تهرانی، آخوند خراسانی و آیت الله یزدی


آثار

قواعد مشکله، کتاب مواعظ، انيس المهموم


ولادت

در سال 1288 در بيت علم به جهان ديده گشود. مرحوم آيت الله شيخ سليمان والد آيت الله معصومی یکی از علما و مجتهدين بزرگ شيعه در اوايل قرن اخير در استان خوزستان بود. شيخ سليمان از شاگردان شيخ انصاری بود که خود به درجه اجتهاد رسيد و سالها در ديلم به ترويج مذهب اشتغال داشت و سپس ساکن بهبهان شد. وفات او را در سال 1320 در بهبهان نوشته اند. مدفن آن دو در بهبهان مزار است.

تحصیل

از اوايل زندگی به تحصيلات علمی و دينی همت گماشت. آيت الله معصومی پس از خاتمه مقدمات علوم عازم نجف اشرف گرديد و سالها از محضر آيات عظام: فاضل شرابيانی، شيخ هادی تهرانی، آخوند خراسانی و آیت الله یزدی استفاده نمود و خود به مقام اجتهاد و استادی نائل گرديد.

اقدامات اجتماعی آیت الله معصومی

آيت الله معصومی یکی از علما و مراجع بهبهان در رأس مجاهدين اين استان بود که در زمان جنگ بين الملل بعد از آنکه آیت الله یزدی امر به جهاد و دفاع از مملکتهای اسلامی را صادر نمود. ایشان لباس رزم پوشيد و مدتها به اتفاق مردم از حريم اسلام و ميهن خويش دفاع نمود. معظم له سالها در بهبهان ملجأ و پناه مردم بود و در ترويج مذهب و خدمات مردمی کوشا بود. آيت الله معصومی و آيت الله بهبهانی در عصر مرحوم آيت الله بروجردی در رأس علما و مراجع خوزستان بودند و از حوزه درس اينها فضلائی به مقام علمی و استادی رسيدند.

تالیفات

آيت الله معصومی حاشيه ای بر جواهر و شرح لمعه و نجاة العباد نوشت، و قواعد مشکله، کتاب مواعظ، انيس المهموم و رسائلی در فروع نيز به رشته تحرير برد.

وفات

آن جناب پس از عمری خدمت به اسلام و مسلمين سرانجام در پنجم صفر سال 1372 در بهبهان وفات نمود


منابع

  • سايت شعائر