وقعة الطف (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از وقعة الطف)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
وقعة الطف.jpg
نویسنده ابو مخنف ازدى
موضوع واقعه کربلا
زبان عربی
تعداد جلد 1
مصحح محمد هادی یوسفی غروی

کتاب «وقعة الطف» بازسازى شده اخبار ابو مخنف ازدى در باره واقعه کربلا و برگرفته از کتاب تاریخ طبرى است که محقق معاصر استاد یوسفى غروى آن را جمع آورى و تحقیق کرده است. همانگونه که محقق کتاب در مقدمه یاد آور شده، ابومخنف اولین کسى است که واقعه کربلا را گزارش کرده و گزارش هاى او در دست است.

گزارش محتوا

ابومخنف کتابى با عنوان‌ مقتل الحسین (ع) داشته که اکنون موجود نیست، ولى هشام کلبى آن را روایت کرده و طبری آنها را در تاریخ خود آورده است. روایات هشام کلبى را شیخ مفید نیز در کتاب الارشاد نقل مى کند.

از آنجا که در زمان هاى اخیر کتابى با عنوان مقتل الحسین مکرر منتشر شده و به ابومخنف نسبت داده مى شد، استاد یوسفى غروى ضمن نشان دادن نادرستى این انتساب و غلط هاى فاحش آن کتاب، بازسازى صحیحى از اخبار ابومخنف ارائه داده که مبتنى بر گزارش‌هاى مورخانى چون طبرى از ابومخنف است. محقق کتاب به تفصیل از اشتباهات و اشکالات مقتل منسوب به ابومخنف سخن گفته و مقدمه اى هشتاد صفحه اى در باره این اثر و شخصیت ابومخنف و سلسله اسناد و راویان او بیان مى کند.

آنچه در این کتاب آمده از هلاکت معاویه و بیعت خواهى یزید از امام حسین علیه السلام شروع و به بازگشت اهل بیت آن حضرت از شام به مدینه پایان مى یابد.

روش تألیف‌

طبرى اخبار مقتل امام حسین علیه السلام را از افراد دیگرى نیز نقل کرده و ترتیب و نظم خاصى به آنها نداده است، لیکن مؤلف کتاب «وقعة الطف» خبرهاى ابومخنف را منظم کرده و بر اساس ترتیب تاریخى وقوع جمع آورى و ارائه مى کند. وى همچنین توضیحات زیادى را در پاورقى ها بیان کرده و سلسله اسناد روایات را که در مقدمه به تفصیل از آن یاد کرده، در متن نیاورده و فقط در پاورقى ها به آنها اشاره مى کند. در عین حال ارجاع به کتاب تاریخ طبرى نیز در پاورقى ها آمده است.

منبع

بخش کتابشناسی نرم افزار جامع الاحادیث ۳/۵، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.