محمد بحرالعلوم

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از علامه محمد بحرالعلوم)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Bahrolum.jpg
نام کامل محمد بحرالعلوم
زادروز 1306 شمسی
زادگاه نجف

Line.png
محمد بحر العلوم متولد 1927 نجف اشرف و از خانواده مذهبی، اجتماعی و سیاسی بود که از زمان تشکیل عراق جدید نقش زیادی در این باره داشت .

سیاستمدار برجسته عراقی

وی از سیاستمداران برجسته عراقی محسوب می‌شد و بیش از پنجاه تالیف در زمینه تاریخ ،فقه و سیاست داشت. وی فارغ التحصیل دانشگاه نجف در علوم دینی و دارای دکتری علوم اسلامی از دانشگاه قاره در سال 1979 بود.

شخصیت مستقل

ایشان از شخصیت های اسلامی موثر و مستقل در عراق بود که روابط سیاسی گسترده ای با احزاب سیاسی داشت و از احترام همگان به سبب مواضع اش برخوردار بود. وی پدر ابراهیم محمد بحر العلوم وزیر نفت عراق (سپتامبر2003 و ژوئن2004 ونیز سال 2005 ) و نیز پدر محمد حسین محمد بحرالعلوم سفیر عراق در کویت ( از سال2010 ) بود.

معارض با رژیم صدام

محمد بحر العلوم از معارضان رژیم صدام بود که به طور غیابی در سال 1969 به سبب فعالیت هایش برای وی حکم اعدام صادر شد. وی تلاش زیادی برای برپایی دولت دموکراتیک انجام داد و بر همزیستی و صلح میان عراقی ها تاکید داشت و تلاش های وی در کشورهای حوزه خلیج فارس و حتی اروپا و به ویژه انگلیس ادامه داشت. وی پس از سرنگونی رژیم صدام در سال 2003 به عنوان شورای حکومت انتقالی موقت انتخاب شد و اولین رئیس موقت عراق پس از پایان اشغال لقب گرفت.

رئیس شورای انتقالی عراق

وی از 31 جولای تا یکم اگوست در سال 2003 رئیس شورای انتقالی موقت بود و از یکم مارس2004 تا آوریل همان سال دوباره رئیس شورای انتقالی عراق شد.در عراق موسسه مطالعات عالی در نجف را بنا نهاد که اولین موسسه علوم سیاسی در نجف محسوب می شود.

منبع

علامه محمد بحرالغلوم ، سایت رحماء(بخش دانشنامه شخصیت ها) بازیابی: هجدهم مرداد 1394

آرشیو عکس و تصویر