جامعیت مقاله متوسط
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

سنن ابن ماجه (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سنن ابن ماجه یکی از 6 کتاب حدیثی معتبر نزد اهل سنت که با عنوان صحاح سته شناخته می شوند. مولف آن ابن ماجه قزوینی است که از محدّثان بزرگ اهل سنّت در قرن سوم محسوب می شود.

سنن ابن ماجه.jpg
نویسنده ابن ماجه
موضوع احادیث اهل سنت
زبان عربی
تعداد جلد 2
محقق محمد فواد عبدالباقی

مؤلف کتاب

ابوعبدالله محمّد بن يزيد بن عبدالله بن ماجه قزوينى، معروف به ابن ماجه از محدّثان بزرگ اهل سنّت در قرن سوم است. او در سال ۲۰۹ هجرى به دنيا آمد. وى براى فراگيرى حديث، به مكان هايى هم چون بصره، كوفه، بغداد، شام، مصر و رى سفر نمود[۱] و از اساتيدى هم چون داوود بن رشيد، ابراهيم بن منذر حزامى، عبدالله بن معاويه و هشام بن عمار استفاده نمود[۲] وى متوفاى ۲۷۵ هجرى است.

معرفی کتاب

این کتاب یکی از 6 کتاب حدیثی اهل سنت است که با عنوان صحاح سته شناخته می شوند. به اعتقاد بسيارى از عالمان اهل سنّت، كتاب ابن ماجه مملوّ از احاديث موضوع و ضعيف است![۳] شيخ البانى احاديث ضعيف اين كتاب را در كتابى به نام ضعيف سنن ابن ماجه جمع كرده است. حافظ سندى، نويسنده حاشية سنن ابن ماجه معتقد است كه در كتاب ابن ماجه حدود چهارصد حديثِ ضعيف الاسناد وجود دارد[۴] روايات ضعيف و موضوع به قدرى در كتاب ابن ماجه فراوان است كه برخى از بزرگان اهل سنّت اين كتاب را از جرگه صحاح ستّه خارج دانسته اند و معتقدند سنن ابن ماجه لياقت آن را ندارد كه از صحاح به شمار آيد. از اين رو كسانى كه سنن ابن ماجه را از دايره صحاح خارج ساخته اند، كتاب موطّأ مالك را به عنوان يكى از صحاح شش گانه معرفى مى كنند.[۵] سنن ابن ماجه در بين صحاح به حسن ترتيب ممتاز است.[۶]

شروح کتاب

بر اين كتاب،سيوطى و جمعى ديگر شرح نوشته‌اند. شرح سيوطى «مصباح الزجاجة على سنن ابن ماجه» نام دارد.

پانویس

  1. تذكرة الحفّاظ: ۲ / ۶۳۶.
  2. تذكرة الحفّاظ: ۲ / ۶۳۶.
  3. براى اطلاع بيشتر ر.ك: الوافي بالوفيات: ۵ / ۱۴۴; سير أعلام النبلاء:۱۳ / ۲۷۸ ـ ۲۷۹.
  4. ر.ك: حاشيه سنن ابن ماجة.
  5. جامع الأصول: ۱ / ۲۰۰.
  6. علم الحدیث شانه چی ص 71

منابع

  • علم الحدیث شانه چی
  • جواهر الکلام فی معرفة الإمامة والإمام، سيد على حسينى ميلانى