نجمه خاتون مادر امام رضا علیه السلام

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از حضرت نجمه خاتون)
پرش به: ناوبری، جستجو
Icon-computer.png
این صفحه از یک منبع صرفا الکترونیکی در یکی از پایگاه های معتبر گرفته شده است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)

حضرت نجمه خاتون[ویرایش]

مادر ارجمند حضرت امام رضا علیه‌السلام بانويي است از اهالي مغرب به نام «تُکتَم» که حميده خاتون مادر امام کاظم علیه‌السلام با او آشنا شد، و او را به همسري فرزندش امام کاظم علیه السلام انتخاب نمود. تکتم، در خانواده امامت و ولايت، نجمه ناميده شد.

هنگامي که نجمه قبل از ازدواج با حضرت کاظم علیه‌السلام به خانه امام کاظم علیه‌السلام راه يافت، از محضر حميده مادر امام کاظم علیه‌السلام اصول و کمالات اسلامي را آموخت، نجمه سلام الله علیها از نظر عقل و هوشياري و دين از بهترين بانوان بود.

حضرت حميده سلام الله علیها مي‌گويد: وقتي که نجمه سلام الله علیها به خانه ما راه يافت، پيامبر اسلام سلام الله علیه را در عالم خواب ديدم که به من فرمود: «اي حميده! نجمه را به پسرت موسي علیه‌السلام ببخش» و همسر او کن و فرمود: «فانه سيولد منها خير اهل الارض؛ همانا بزودي بهترين فرد روي زمين، از او متولد مي‌شود.» من به اين دستور عمل کردم، و نجمه را همسر فرزندم امام کاظم علیه‌السلام نمودم و از او حضرت رضا علیه السلام به دنيا آمد.

در روايت آمده است: حضرت حميده خاتون به امام کاظم علیه السلام فرمود: «پسرم، تکتم بانويي است که هرگز بانويي بهتر از آن نديده‌ام، آن را همسر تو نمودم و به تو نيکي به او را سفارش مي کنم».

حضرت نجمه سلام الله علیها به قدري به عبادت و مناجات و ذکر خدا علاقه داشت که در آن مدتي که به حضرت رضا علیه السلام شير مي‌داد، به بستگان فرمود: «با يافتن دايه، مرا کمک کنيد.» از او سؤال شد: مگر شيرت کم شده؟ در پاسخ فرمود: «لااکذب والله، ما نقص الدر، ولکن علي ورد من صلاتي و تسبيحي، و قد نقص منذ ولدت؛ سوگند به خدا دروغ نمي‌‌گويم، شيرم کم نشده، ولي براي من ذکرهايي از نماز و تسبيح هست که از هنگام پرستاري و شيردادن به اين نوزاد، از عبادتم کاسته شده است کمک مي‌خواهم تا به عبادات و مناجاتم برسم».

اين بانوي مکرمه در مشربه ام‌ابراهيم در مدينه منوره مدفون مي‌باشد.

منبع[ویرایش]

تبیان