مناقب الامام امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۴ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۲:۰۸ توسط Zamani (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مناقب الإمام أمير المؤمنين علی بن أبی طالب‌ عليه‌السلام

«مناقب الإمام أمیرالمؤمنین علی بن أبی طالب‌ علیه‌السلام»، اثر محمد بن سلیمان کوفی، که قرنها ناشناخته و در عزلت بوده است، مشتمل بر روایاتى از مناقب و فضائل امیرالمؤمنین على (علیه السلام) است. کتاب مناقب در دوره‌هاى بعدى مورد توجه محدثان و مورخان بوده و بسیارى از عالمان شیعه و اهل سنت از آن نقل کرده‌اند.

ساختار و محتوای کتاب

کتاب داراى اجزائى کوتاه است و مجموع آن مشتمل بر هزار حدیث می‌باشد. کتاب داراى فصل بندى مناسبى نیست. به نام‌گذارى و ترتیب فصل‌ها توجه نشده و حجم ابواب آن با یکدیگر تناسب چندانى ندارد.

مؤلف به نقل روایات اکتفا نکرده و به شیوه محدثان، به بخشى از سلسله اسناد خود اشاره کرده است. روات وى افرادى معروف و از رجال صحاح اهل سنت هستند. مطالب کتاب، همان روایات مشهورى است که شیعه نیز درباره امام على(ع) نقل کرده‌اند. بخشى از این روایات درباره شأن نزول آیات قرآن در خصوص آن حضرت و روایاتى در باره غدیر و محبت على(ع) است.

مصحح آن، مرحوم علامه محمدباقر محمودى با افزودن پاورقى‌هاى فراوان به کتاب، آن را از حجمى اندک به دو جلد ارتقا داده و جلد سوم نیز به فهارس اختصاص دارد. این کتاب نسخه‌هاى متعددى در گوشه و کنار جهان داشته و به همین دلیل مصحح آن به زیدیه اعتراض کرده که با گذشت قرنها چرا از احیاى آن غفلت کرده‌اند.

منبع

ویکی نور