ماه جمادی الثانی

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۱۷ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۴۰ توسط Zamani (بحث | مشارکت‌ها) (وقایع ماه)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جمادی الثانی ۱۴۴۵ در تقویم ایران
شنبه ۱+ ۲ ۹ ۱۶ ۲۳
یک‌شنبه ۳ ۱۰ ۱۷ ۲۴
دوشنبه ۴ ۱۱ ۱۸ ۲۵
سه‌شنبه ۵ ۱۲ ۱۹ ۲۶
چهارشنبه ۶ ۱۳ ۲۰ ۲۷
پنج‌شنبه ۷ ۱۴ ۲۱ ۲۸
جمعه ۱ ۸ ۱۵ ۲۲ ۲۹
دانشنامه تقویم


ماه جمادی الثانی (یا جمادی الآخر) ماه هشتم از ماه‌های قمری است. حوادث تاریخی و مذهبی فراوانی در این ماه روی داده است که مهمترین آن ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در روز بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت‌ و روز شریف و مبارکی است که خیرات و صدقات و روزه گرفتن و زیارت حضرت فاطمه سلام الله علیها در آن مستحب است.

حادثه مهم دیگر این ماه شهادت آن بانوی شهیده مظلومه است که بر اساس روایتی که شهادت او را 95 روز پس از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم دانسته، در روز سوم جمادی الثانی سال 11 قمری رخ داده است.

اعمال ماه جمادى الثانى

روز اول:

خواندن دعايى كه مرحوم «سيد بن طاووس» در «اقبال» نقل كرده است.[۱]

پس از پايان نماز، هفتاد مرتبه بگويد: «سُبْحانَ اللّهِ وَالْحَمْدُ لِلّهِ وَ لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ وَ اللّهُ اَكْبَرُ» و هفتاد مرتبه بگويد: «اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد» پس از آن سه مرتبه بگويد: «اَللّهمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤمِنينَ وَالْمُؤمِناتِ» آنگاه سر به سجده بگذارد و سه مرتبه بگويد: «يا حَىُّ يا قَيُّومُ، يا ذَاالْجَلالِ وَالاْكْرامِ، يا اَللّهُ يا رَحْمنُ يا رَحيمُ، يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ» در پايان هر حاجتى كه دارد از خداوند عزوجل طلب نمايد. (اميد است اجابت گردد)

در اين روايت آمده است: هر كس اين نماز را با اين كيفيت انجام دهد، خداوند خودش و مال و زن و فرزندان او را و همچنين دين و دنياى او را تا سال ديگر حفظ فرمايد و اگر در اين سال بميرد، پاداش شهيدان دارد.[۲]

روز سوم:

در اين روز به مناسبت شهادت حضرت زهرا عليهاالسلام زيارت آن حضرت مطلوب و مناسب است. مرحوم سيد در «اقبال» اين زيارت را براى آن حضرت ذكر كرده است: «اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا سَيِّدَةَ نِسآءِ الْعالَمينَ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا والِدَةَ الْحُجَجِ عَلَى النّاسِ اَجْمَعينَ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ اَيَّتُهَا الْمَظْلُومَةُ الْمَمْنُوعَةُ حَقُّها، اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى اَمَتِكَ وَابْنَةِ نَبِيِّكَ، وَزَوْجَةِ وَصِىِّ نَبِيِّكَ، صَلاةً تُزْلِفُها فَوْقَ زُلْفى عِبادِكَ الْمُكَرَّمينَ، مِنْ اَهْلِ السَّمواتِ وَ اَهْلِ الاَْرَضينَ».

سلام بر تو اى بانوى زنان جهانيان سلام بر تو اى مادر حجت‌هاى الهى بر مردم همگى سلام بر تو اى ستم ديده‌اى كه از حق او جلوگيرى كردند خدايا درود فرست بر كنيزت و دختر پيامبر و همسر وصى پيامبرت درودى كه منزلت و مقامى به او دهد. برتر از منزلت بندگان گراميت از اهل آسمان‌ها و اهل زمين.

سپس مرحوم سيد اضافه مى‌كند: «روايت شده است، هر كس با اين عبارات، آن حضرت را زيارت كند و از خدا طلب آمرزش نمايد، خداوند گناهانش را مى‌بخشد و او را داخل بهشت مى‌كند».[۳]

روز بيستم:

در اين روز كه مصادف با ولادت حضرت زهرا عليهاالسلام است چند عمل مناسب است:

وقایع ماه جمادی الثانی

پانویس

  1. اقبال، صفحه 621.
  2. اقبال، صفحه 622.
  3. اقبال، صفحه 623.
  4. همان مدرك.

منابع