سر الصلوة؛ معراج السالکین و صلوة العارفین (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۰۷:۰۰ توسط مهدی موسوی (بحث | مشارکت‌ها) (مهدی موسوی صفحهٔ معراج السالکین و صلوة العارفین (کتاب) را به سر الصلوة؛ معراج السالکین و صلوة العارفین (کتاب) منتقل کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
معراج السالکین.jpg
نویسنده روح الله موسوی خمینی
موضوع نماز
زبان فارسی
تعداد جلد 1

سرّ الصلاة

«سرّ الصلوة؛ معراج السالکین و صلوة العارفین»، کتابی عرفانی پیرامون اسرار نماز، اثر سید روح‌الله موسوی خمینی است.

معرفی مؤلف

آی‍ت‌ال‍ل‍ه‌ خ‍م‍ی‍ن‍ی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، فقیه و اصولی و یکی از مراجع بزرگ تقلید شیعه معاصر، متولد ۱۳۲۰ق مطابق با اول مهر ۱۲۸۱ش برابر با ۲۴ سپتامبر ۱۹۰۲م. در شهر خمین است. پدر او، «آقا مصطفى» از علما و چهره‌هاى درخشان منطقه خمین بود. از اساتید ایشان می توان میرزا رضا نجفى خمینى؛ آیت‌الله پسندیده؛ حاج شیخ محمد گلپایگانى؛ آقا میرزا محمدعلى بروجردى؛ آقا عباس اراکى را نام برد. و از جمله آثار ارزشمند ایشان، تحریر الوسیلة، کتاب البیع (موسوعه جلد ۱۲)، شرح حدیث «جنود عقل و جهل» می باشد. دوره رهبرى ده سال و چهار ماه ایشان رسما از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ش، تا ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ش، ادامه داشت. ایشان در سال ۱۳۶۸ ش / ۱۴۰۹ ق / ۱۹۸۹ م. رحلت نمودند.

معرفی اجمالی کتاب

امام خمینى (رحمه الله) در این کتاب، معناى صورت ظاهرى اعمال و احکام نماز را نزد اصناف نمازگزاران (عوام، خواص، اخص الخواص، اهل ایمان، ارباب قلوب، اهل جذبه و محبت، اهل ولایت و...) بررسى مى‌کند و در خصوص نماز خواص و مقامات بالاتر، به تفصیل بیشترى سخن مى‌گوید.

در لابلاى مطالب، استشهاد به آیات قرآن و روایات اهل بیت، به خصوص حدیث معراج و کتاب مصباح الشریعه، به وفور به چشم مى‌خورد. آیات قرآن نوعاً حمل بر معانى باطنى شده، در انتخاب احادیث هم به مناسبت موضوع، توجّه به عوالم برتر و معارف باطنى مشهود است. این کتاب نیز از اندرزهاى نافذ نویسنده خالى نیست.

ساختار کتاب

این کتاب در یک مقدمه، دو مقاله و یک خاتمه تنظیم شده که مقدّمه آن مباحثى چون مدارج انسان و مراتب نماز، وصف نماز سالک و ولى کامل، سرّ اجمالى نماز اهل معرفت، حضور قلب و کیفیت حصول آن را در بردارد.

مقاله اوّل باب مقدمات نماز (طهارت، وضو، ستر عورت، ازاله نجاست، مکان، وقت و استقبال به قبله) و بیان اسرار هر یک تنظیم شده و مقاله دوّم نیز به مقارنات نماز (اذان و اقامه، قیام، نیت، تکبیرات افتتاحیه، استعاذه، قرائت، حمد، رکوع، سجده، تشهد و سلام) و بیان اسرار هر یک اختصاص دارد. خاتمه کتاب نیز در سرّ تکبیرات ثلاثه اختتامیه نماز است.

وضعیت نشر

کتاب حاضر توسط مؤسسه نشر آثار امام خمینی منتشر شده است.

متن کتاب

سر الصلاة؛ معراج السالكين و صلاة العارفین

منبع

سایت اداره امور کتابخانه های معاونت پ‍‍ژوهش حوزه های علمیه(23 مرداد 1391).