الدرر فی اختصار المغازی و السیر (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۱۸ فوریهٔ ۲۰۲۴، ساعت ۱۱:۲۹ توسط مهدی موسوی (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کتاب «الدُرَر فی اختصار المغازی و السِیر» نوشته ابن عبدالبر اندلسی (م، ۴۶۳ ق) است که در آن، حوادث زندگى رسول خدا (صلی الله علیه وآله) بعد از بعثت آن حضرت در دوران مکه و مدینه، به اختصار گزارش شده است.

Ketab84.jpg
نویسنده ابن عبدالبر
موضوع زندگینامه پیامبر صلی الله علیه وآله
زبان عربی
تعداد جلد ۱
تحقیق شوقی ضیف

معرفی کتاب

در انتساب کتاب به ابن عبدالبر سخنى نیست و مورخان بعدى از کتاب او نقل کرده‌اند؛ ابن حزم اندلسی شاگرد وى در تدوین کتاب «جوامع السیرة النبویه» از آن بسیار بهره برده و ابن سید الناس نیز در «عُیون الأثر فی فنون المغازی والشّمائل والسیر» از او فراوان نقل کرده است.

چنانکه از نام کتاب بر می آید و در مقدمه مؤلف نیز اشاره شده، ابن عبدالبر این کتاب را تنها به مبعث و ابتدای نبوت پیامبر اسلام صلّى اللَّه علیه وآله و غزوات و سیره آن حضرت اختصاص داده، و آن را به اختصار و بدون حشو و زواید تألیف نموده است. اما مطالب و حوادث پیش از بعثت، مانند ولادت و نسب و ... را در کتاب دیگرش «الاستیعاب فی معرفة الأصحاب» آورده است.

منابع ابن عبدالبر چنانکه در مقدمه متذکر شده، دو کتاب «سیره ابن اسحاق» و «مغازى» موسى بن عقبه است که این دو نفر، گزارش هاى اصلى در موضوع سیره و مغازى را نقل کرده‌اند. البته ابن عبدالبر تذکر داده که به روش کتاب سیره ابن اسحاق پیش رفته، ولى از دیگران نیز نقل کرده است. بنابر این وى عناوین و چینش مطالب خود را از کتاب ابن اسحاق گرفته و بر اساس کتاب او پیش رفته اما سلسله اسناد را حذف کرده است.

منابع

  • الدرر فی اختصار المغازی و السیر، ابن عبدالبر اندلسی، تحقیق شوقی ضیف.
  • "الدرر فی اختصار المغازی و السیر"، ویکی نور.