یحیی بلاذری

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بلاذری از برجسته ترین تاریخ نگاران، نسب شناسان اسلامی، مترجم، ادیب، شاعر، نویسنده و مولف آثار گوناگون در تاریخ انساب اخبار قرن سوم هجری به شمار می آید.

ولادت و وفات

ابوالحسن احمد بن یحیی بن جابر بن داود البغدادی البلاذری، در اواخر قرن دوم هجری قمری در بغداد به دنیا آمد. از تاریخ زندگی او اطلاع روشنی در دست نیست. عده ای زیادی از مورخان وی را ایرانی تبار و عده ای او را عرب می دانند. وی در اواخر دوره معتمد و یا در اوایل دوره معتضد، از دنیا رفت.

اساتید

احمد بن یحیی بلاذری بیشتر دوران زندگی خود را در عراق گذرانده است. ولی علاوه بر استفاده از مجالس درس بزرگانی چون محمد بن سعد کاتب واقدی در عراق به شهرهای انطاکیه، حمص، شام، حلب، مبنج سفر کرده و از محضر اساتید این شهرها نیز بهره جسته است. وی در زمان مامون، خلیفه عباسی به دستگاه حکومتی راه یافت و به شغل دیوانی و کتابت که در آن زمان در بین نویسندگان و دبیران ایرانی رایج و موروثی بود، پرداخت.

با آن که در دوره معتصم و واثق بالله نامی از وی نیست ولی در زمان متوکل، او یکی از ندیمان متوکل بود ولی با روی کار آمدن معتمد عباسی در سال ۲۵۶ هـ.ق، بلاذری از دربار کناره گرفت و در اواخر دوره معتمد و یا در اوایل دوره معتضد از دنیا رفت.

آثار

  1. انساب الاشراف: در تاریخ و نسب شناسی و کتاب انساب الاشراف که نوشته احمد بن یحیی بلاذری یکی از بزرگان اهل سنت است که در آن به شرح مفصلی از وقایع کربلا و امام حسین علیه السلام در روز عاشورا پرداخته شده است. امام علیه السلام در مکه و مدینه و در منازل میان راه چه گفت و چه رفتارهایی از خود نشان داد، مطالبی هستند که در کتاب «انساب الاشراف» نقل شده اند. این کتاب یکی از مهمترین منابع تاریخی است که بسیاری از وقایع عاشورا را نقل کرده است.
  2. فتوح البلدان یا البلدان الصغیر: درباره فتوحات مسلمانان از زمان پیامبر اسلام به بعد است.
  3. عهد اردشیر: بلاذری این کتاب را از فارسی به شعر عربی ترجمه کرده است.
  4. کتاب الاخبار

منابع