منابع و پی نوشتهای متوسط
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

خلافت امین عباسی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تقویم هجری قمری

روز واقعه:14 جمادی الثانی
سال ۱۹۳ هجری قمری

پس از آن که هارون الرشید (پنجمین خلیفه عباسی) در آغاز ماه جمادی الثانی سال ۱۹۳ قمری در طوس به هلاکت رسید، فرزندش مأمون از سپاهیان وی در خراسان برای برادر خود امین عباسی بیعت گرفت و بی‌درنگ پیکی به بغداد روانه نمود که علاوه بر خبر مرگ هارون، اطاعت و بیعت خویش و سایر سپاهیان عباسی در خراسان را به استحضار برادرش برساند.

بنا به روایتی، صالح فرزند دیگر هارون الرشید نیز، پس از خاکسپاری بدن پدرش هارون، نامه‌ای برای برادرش امین نوشت و به همراه انگشتر مخصوص (که مهر ویژه خلافت بود)، عبا و تازیانه پدرش هارون به وسیله رجاء خادم به بغداد ارسال نمود که در روز چهاردهم جمادی الآخر بدست امین رسید.

در آن هنگام، امین در کاخ خویش، به نام "خُلد" بسر می‌برد و با شنیدن خبر مرگ پدرش هارون، از آن کاخ نقل مکان کرد و به کاخ طلا (که قصر ویژه منصور دوانقی بود) و در کنار رود دجله قرار داشت رفت و به اعیان و اشراف، بار عام داد و خبر مرگ پدرش را به آگاهی آنان رسانید و سپس بر اساس وصیت پدرش هارون، از آنان برای خویش بیعت گرفت و به عنوان ششمین خلیفه عباسی بر تخت خلافت استقرار یافت.

از آن زمان به بعد، از همه مردم در تمامی شهرها و مناطق تحت حکومت عباسیان برای او بیعت گرفتند. اما پس از مدتی میان او و برادرش مأمون، اختلافاتی پدید آمد و به تدریج شدت یافت و به جنگ بزرگی میان سپاهیان آن دو تبدیل گردید و سرانجام سپاهیان مأمون با تصرف بغداد، امین را به قتل رسانیده و به حکومت وی پایان دادند و مأمون را به جای وی بر تخت خلافت نشانیدند.[۱]

پانویس

  1. نک: التنبیه والاشراف (مسعودی)، ص ۲۹۹؛ البدایة والنهایة (ابن کثیر)، ج ۱، ص ۲۴۰.

منابع

  • سید تقى واردى، روز شمار تاریخ اسلام، جلد چهارم، ماه جمادی الثانی.