منابع و پی نوشتهای متوسط
جامعیت مقاله متوسط
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

آیت الله ميرزا محمد هادی خراسانی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو


ميرزا محمد هادی فرزند عالم بزرگوار سيد محمد خراسانی نجفی یکی از آيات و مدرسين بزرگ حوزه کربلا در اواسط قرن چهاردهم هجری است. آيت الله خراسانی در شب جمعه اول ذيحجه سال 1297 در شهر کربلا متولد شد و در نوجوانی قبل از تکليف به معيت پدر ساکن خراسان بود و ابتدا چند سال در مشهد مقدمات علوم و سطوح فقه و اصول را نزد علمای مشهد و پدر معظم خود به پايان برد و در سن هجده سالگی عازم نجف اشرف گرديد. و سالها از محضر آخوند خراسانی، علامه یزدی و آقا شريعت اصفهانی خارج فقه و اصول را استفاده کرد و خود به درجه استادی و اجتهاد نائل گرديد.

مرحوم خراسانی در سال 1320 در حوزه سامرا جزء اصحاب مرحوم ميرزای مجاهد، درآمد و در نهضت انقلابی علما در مبارزه با استعمارگران در جنگ بين الملل، در کنار ميرزای مجاهد قرار داشت و سپس به اتفاق ميرزای مجاهد در جمله علما و مدرسين بزرگ حوزه عراق ساکن کربلای معلا گرديد.

مرحوم خراسانی حدود سی سال در رأس حوزه اين شهر به اقامه جماعت و تدريس علمای اعلام اشتغال داشت و ضمن تربيت و تدريس علما آثاری در اصول و فروع نيز به رشته تحرير برد، که از آن جمله است: باقيات الصالحات، معجزات و کرامات، ذخيرة المعاد، سراج وهاج، اصول و فروع شيعه، سبع المثانی، معجزه و اسلام، الفين،دعوه حق و...

سرانجام اين عالم ربانی و مجاهد متقی در 12 ربيع الاول 1368 وفات نمود و در کنار تربت شهدا مدفون شد بعد از او فرزند عالم جليل القدرش حاج سيد مهدی خراسانی وارث علوم پدر گرديد.

منابع

سايت شعائر