منابع و پی نوشتهای ضعیف
جامعیت مقاله متوسط
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

آیت الله محمدتقی اشراقی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو


حاج ميرزا محمد تقی فرزند حاج ميرزا محمد ارباب، یکی از علما و بزرگترين خطبای قرن اخير در حوزه علمیه قم بود. مرحوم اشراقی در سال 1313 در شهرستان قم متولد شد و از کودکی در بيت دانش به مطالعه و تحصيل علوم دينی اشتغال داشت و چند سال درحوزه قم از حضور اساتيد مختلف سطوح فقه و اصول را به پايان برد و از درس خارج آيت الله حائری برخوردار گشت. مرحوم اشراقی در جمله شاگردان برجسته و ممتاز حوزه قم بود و در فقه و اصول، حکمت و کلام، شعر و ادبيات مهارت داشت و سالها در سلک علما و مدرسين حوزه بود.

مرحوم اشراقی در فن وعظ و خطابه و نطقهای آتشين کم نظير بود. با شجاعت و شهامت مخصوص به خود در هوشياری فضلا و مردم عصر خويش جديتی فراوان داشت. او یکی از مخالفين سرسخت استعمارگران و نوکران ايشان بود و با بيانات شيوای خويش نشانگر مظالم ايشان. اما متأسفانه اين دانشمند خطيب در سن 55 سالگی بر اثر عارضه قلبی در 25 رمضان سال 1368 ناگهان سکته کرد و پس از مرگش در مسجد بالاسر (حرم مطهر حضرت معصومه عليها السلام) مدفون شد.

بعد از فوت اين عالم مجاهد فرزند برومندش مرحوم آيت الله ميرزا شهاب الدين اشراقی وارث علوم پدر گرديد. مرحوم شهاب الدين اشراقی یکی از علما و مدرسين بزرگ حوزه قم بود و تأليفاتی نيکو مانند: سخن حق در تفسير، پاسداران وحی، چهره های درخشان، دانستنيهای لازم و حاشيه بر عروة الوثقی را از خويش به جا گذاشت. و در اوايل قرن پانزدهم (چند ماه پيش) به دار بقا شتافت. شهاب الدين اشراقی داماد امام خمینی رهبر کبير انقلاب بود که در دوران حيات پيش از انقلاب و بعد از انقلاب اسلامی ايران یکی از خدمتگزاران به اسلام و مسلمين و یار باوفای امام امت مد ظله و در همه جا از ملازمين مجاهد بود. خداوند بر درجات همه علما بيفزايد.

منبع

سايت شعائر