کتاب العروس (کتاب): تفاوت بین نسخه‌ها

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جز (Aghajani صفحهٔ کتاب العروس را به کتاب العروس (کتاب) منتقل کرد)
(ویرایش)
 
سطر ۵: سطر ۵:
 
|تصویر= [[پرونده:جامع الاحادیث النبویه.jpg|240px|وسط]]
 
|تصویر= [[پرونده:جامع الاحادیث النبویه.jpg|240px|وسط]]
  
|نویسنده= ابی محمد جعفر بن احمد القمی
+
|نویسنده= جعفر بن احمد قمى
  
 
|موضوع= احادیث شیعه
 
|موضوع= احادیث شیعه
سطر ۲۶: سطر ۲۶:
 
{{مقاله از یک نشریه}}
 
{{مقاله از یک نشریه}}
  
این اثر در مجموعه "[[جامع ‌الأحادیث النبویة]] و پنج رساله ديگر" مصنف (ابومحمد جعفربن احمدبن على قمى ايلاقى) به عنوان "كتاب العروس" منتشر شده است. كتاب العروس، شامل 23 صفحه و 42 باب، در [[فضائل و اعمال جمعه]] فراهم شده است.
+
این اثر در مجموعه "[[جامع ‌الأحادیث النبویة]] و پنج رساله دیگر" مصنف (ابومحمد جعفر بن احمد بن على قمى) به عنوان "کتاب العروس" منتشر شده است. کتاب العروس، شامل ۲۳ صفحه و ۴۲ باب، در فضائل و اعمال روز [[جمعه‌‌‌‌|جمعه]] فراهم شده است.
  
مصنف، در آغاز اين رساله مى نويسد: «خدا عمرت دهد! پرسيدى آيا روز جمعه عبادتى ـ به جز برنامه ساير روزها ـ دارد؟ خدا خوبى ها را به تو تعليم نمايد! بدان كه خدا جمعه را ويژگي هاى فراوانى داده و برترى اش را بر ساير روزها به [[عبادت]] قرار داده است و آن را همانند عروس پا به حجله، آراسته است. من شمه اى را يادآور مى شوم تا تذكرى باشد براى عبادتش و معرفى براى فضيلتش و بدين سبب نام عروس بر آن نهادم كه از حضرت [[امام صادق]] عليه السلام براى ما روايت شده: [[قيامت]] كه فرارسد، خدا روزها را به صورت هايى برمى انگيزاند كه مردم آن ها را مى شناسند؛ آن گاه جمعه را پيشاپيش آن ها مبعوث مى كند، بسان عروسى باجمال و كمال كه راهى خانه شوهرى ديندار و ثروتمند است».
+
مصنف، در آغاز این رساله مى نویسد: «خدا عمرت دهد! پرسیدى آیا روز جمعه عبادتى ـ به جز برنامه سایر روزها ـ دارد؟ خدا خوبى ها را به تو تعلیم نماید! بدان که [[خدا]] جمعه را ویژگی هاى فراوانى داده و برترى اش را بر سایر روزها به [[عبادت]] قرار داده است و آن را همانند عروس پا به حجله، آراسته است. من شمه اى را یادآور مى شوم تا تذکرى باشد براى عبادتش و معرفى براى فضیلتش و بدین سبب نام عروس بر آن نهادم که از حضرت [[امام صادق]] علیه السلام براى ما روایت شده: [[قیامت]] که فرارسد، خدا روزها را به صورت هایى برمى انگیزاند که مردم آن ها را مى شناسند؛ آن گاه جمعه را پیشاپیش آن ها مبعوث مى کند، بسان عروسى باجمال و کمال که راهى خانه شوهرى دیندار و ثروتمند است».
  
و نيز حضرت فرمود: «جمعه بر دروازه [[بهشت]] مى ايستد و روزها پشت سرش؛ تنها براى كسى [[شهادت]] مى دهد و [[شفاعت]] مى كند كه بر محمد و آلش صلوات فرستد». پرسيدند: چقدرش زياد به حساب مى آيد و چه وقتش برتر است؟ فرمود: «صدبار و بهتر است پس از [[نماز عصر]] باشد». راوى پرسيد: چگونه انجام دهم؟ حضرت فرمود: «بگو: اللهم صل على محمد و آل محمد و عجل فرجهم». {صفحه 145ـ146}
+
و نیز حضرت فرمود: «جمعه بر دروازه [[بهشت]] مى ایستد و روزها پشت سرش؛ تنها براى کسى شهادت مى دهد و [[شفاعت]] مى کند که بر [[پیامبر اسلام|محمد]] و آلش [[صلوات]] فرستد». پرسیدند: چقدرش زیاد به حساب مى آید و چه وقتش برتر است؟ فرمود: «صدبار و بهتر است پس از [[نماز عصر]] باشد». راوى پرسید: چگونه انجام دهم؟ حضرت فرمود: «بگو: اللهم صل على محمد و آل محمد و عجل فرجهم».  
  
مرحوم [[محدث قمى]] درباره اين كتاب مى گويد: ...كتاب شريفى است. خودم آن را استنساخ كردم و مى خواهم مطالب آن را در كتابم «[[صحائف النور في عمل الأيّام والأسابيع والشهور]]» بياورم... {صفحه 26}
+
مرحوم [[محدث قمى]] درباره این کتاب مى گوید: ...کتاب شریفى است. خودم آن را استنساخ کردم و مى خواهم مطالب آن را در کتابم «صحائف النور فی عمل الأیام والأسابیع والشهور» بیاورم.
  
از اين كه مصنف، ذيل «باب الساعة التي يستجاب فيها الدعاء يوم الجمعة» {صفحه 166} يادآور مى شود: «همين اخبار را در فضل الجمعة آورده ام»، بدست مى آيد كه كتاب ديگرى نيز درباره جمعه داشته است و روشن نيست روزگار چه بر سر آن آورده است.
+
از این که مصنف، ذیل «باب الساعة التی یستجاب فیها الدعاء یوم الجمعة» یادآور مى شود: «همین اخبار را در فضل الجمعة آورده ام»، بدست مى آید که کتاب دیگرى نیز درباره جمعه داشته است و روشن نیست روزگار چه بر سر آن آورده است.
  
در اين كتاب آمده است: از [[امام صادق]] عليه السلام روايت است: هر كس شب جمعه براى ده نفر از برادرانش كه مرده اند [[دعا]] كند، خداوند [[بهشت]] را براى او مقرر مى دارد. {صفحه 152}
+
در این کتاب آمده است: از [[امام صادق]] علیه السلام روایت است: هر کس شب جمعه براى ده نفر از برادرانش که مرده اند [[دعا]] کند، خداوند [[بهشت]] را براى او مقرر مى دارد. و فرمود: [[صدقه]] در شب و روز جمعه برابر است. و فرمود: شب جمعه نیز در فضیلت، با روز جمعه برابر است.
  
و فرمود: [[صدقه]] در شب و روز جمعه برابر است. و فرمود: شب جمعه نيز در فضيلت، با روز جمعه برابر است. {صفحه 153}
+
==منابع==
  
==منابع==
+
* علی مختاری، بخشی از مقاله "نقد و بررسی جامع الاحادیث به همراه پنج رساله دیگر"، علوم حدیث/ شماره ۲، زمستان ۱۳۷۵.
علی مختاری، بخشی از مقاله "نقد و بررسی جامع الاحادیث به همراه پنج رساله دیگر"، علوم حديث/ شماره زمستان 1375.
 
  
 
[[رده:منابع حدیثی]]
 
[[رده:منابع حدیثی]]
 
{{حدیث}}
 
{{حدیث}}

نسخهٔ کنونی تا ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۷:۱۶

جامع الاحادیث النبویه.jpg
نویسنده جعفر بن احمد قمى
موضوع احادیث شیعه
زبان عربی
تعداد جلد 1
مصحح محمد حسینی نیشابوری

مقاله‌ی مربوط به این عنوان از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon article.jpg
محتوای فعلی "مقاله‌ یک نشریه" متناسب با این عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


این اثر در مجموعه "جامع ‌الأحادیث النبویة و پنج رساله دیگر" مصنف (ابومحمد جعفر بن احمد بن على قمى) به عنوان "کتاب العروس" منتشر شده است. کتاب العروس، شامل ۲۳ صفحه و ۴۲ باب، در فضائل و اعمال روز جمعه فراهم شده است.

مصنف، در آغاز این رساله مى نویسد: «خدا عمرت دهد! پرسیدى آیا روز جمعه عبادتى ـ به جز برنامه سایر روزها ـ دارد؟ خدا خوبى ها را به تو تعلیم نماید! بدان که خدا جمعه را ویژگی هاى فراوانى داده و برترى اش را بر سایر روزها به عبادت قرار داده است و آن را همانند عروس پا به حجله، آراسته است. من شمه اى را یادآور مى شوم تا تذکرى باشد براى عبادتش و معرفى براى فضیلتش و بدین سبب نام عروس بر آن نهادم که از حضرت امام صادق علیه السلام براى ما روایت شده: قیامت که فرارسد، خدا روزها را به صورت هایى برمى انگیزاند که مردم آن ها را مى شناسند؛ آن گاه جمعه را پیشاپیش آن ها مبعوث مى کند، بسان عروسى باجمال و کمال که راهى خانه شوهرى دیندار و ثروتمند است».

و نیز حضرت فرمود: «جمعه بر دروازه بهشت مى ایستد و روزها پشت سرش؛ تنها براى کسى شهادت مى دهد و شفاعت مى کند که بر محمد و آلش صلوات فرستد». پرسیدند: چقدرش زیاد به حساب مى آید و چه وقتش برتر است؟ فرمود: «صدبار و بهتر است پس از نماز عصر باشد». راوى پرسید: چگونه انجام دهم؟ حضرت فرمود: «بگو: اللهم صل على محمد و آل محمد و عجل فرجهم».

مرحوم محدث قمى درباره این کتاب مى گوید: ...کتاب شریفى است. خودم آن را استنساخ کردم و مى خواهم مطالب آن را در کتابم «صحائف النور فی عمل الأیام والأسابیع والشهور» بیاورم.

از این که مصنف، ذیل «باب الساعة التی یستجاب فیها الدعاء یوم الجمعة» یادآور مى شود: «همین اخبار را در فضل الجمعة آورده ام»، بدست مى آید که کتاب دیگرى نیز درباره جمعه داشته است و روشن نیست روزگار چه بر سر آن آورده است.

در این کتاب آمده است: از امام صادق علیه السلام روایت است: هر کس شب جمعه براى ده نفر از برادرانش که مرده اند دعا کند، خداوند بهشت را براى او مقرر مى دارد. و فرمود: صدقه در شب و روز جمعه برابر است. و فرمود: شب جمعه نیز در فضیلت، با روز جمعه برابر است.

منابع

  • علی مختاری، بخشی از مقاله "نقد و بررسی جامع الاحادیث به همراه پنج رساله دیگر"، علوم حدیث/ شماره ۲، زمستان ۱۳۷۵.