پیامبر امی (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۱۱:۱۳ توسط Akbari (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پیامبر امی.jpg
نویسنده مرتضی مطهری
موضوع پیامیر اسلام
زبان فارسی
تعداد جلد 1

پیامبر امی

اين كتاب در اصل مقاله اي بوده است به قلم متفكر شهيد استاد مطهري كه در سال 1347 هجري شمسي در كتاب «محمد صلی الله علیه و آله خاتم پيامبران» به چاپ رسيد و پس از آن از زمان حيات استاد نيز به صورت رساله اي كوچك منتشر گرديد كه شامل هفت گفتار مي شود:

  1. رسول درس ناخوانده
  2. دوره ماقبل رسالت
  3. دبيران پيغمبر
  4. جريان حديبيه
  5. ادعاي عجيب
  6. اتهام مخالفان
  7. نتيجه

او با آن قلم و کاغذ و مرکب و خواندن و نوشتن آشنا نبود در کتاب مقدس خویش به قلم و آثار قلم به عنوان یک امر مقدس سوگند یاد کرد و در اولین پیام آسمانی خود فرمان خواندن داد و علم و دانش و صنعت بکار بردن قلم را پس از نعمت افرینش، بزرگترین نعمت ارزانی شده به بشر معرفی کرد.

آن کس که قلم بدست نگرفته بود بلافاصله پس از ورود به مدینه و ایجاد امکانات ساده (نهضت قلم) ایجاد کرد و با آن که خود، معلمی از بشر ندیده بود و دارالعلم و دانشگاهی طی نکرده بود خود، معلم بشر و پدیدآورنده دارالعلم ها و دانشگاه ها شد.

در این کتاب مسئله «امی بودن» پیامبر اسلام بر اساس تاریخ، شواهد قرآنی و قرائن فراوان از سوی استاد مطهری مورد بررسی قرار گرفته است.

مؤلف

مرتضی مطهری (1298 - 1358ش) از اساتید حوزه علمیه و معروفترین سخنران در دو دهه قبل از انقلاب اسلامی بود. او در 12 بهمن 1298ش، مطابق با 12 جمادى‌الأولى 1338ق (1920م) در شهرستان فریمان در نزدیکى شهر مشهد چشم به جهان گشود. از جمله اساتید ایشان در راه کسب علم و دانش، علامه طباطبائی، سيد محمد حجت، سيد صدرالدين صدر و سيد محمدتقى خوانسارى را می توان نام برد. مطهرى در طول حیاتش سعی نمود ایدئولوژى اصیل اسلامى را از طریق درس و سخنرانى و تألیف کتاب ارائه نماید. برخی از آثار ایشان عبارتند از: تعلیم و تربیت در اسلام، خدمات متقابل اسلام و ایران و حماسه حسینی. سرانجام ایشان ، در 12 اردیبهشت 1358 به شهادت رسیدند.

منابع

  • معرفی کتب استاد مطهری، در دسترس در اسلام ناب، بازیابی: 16 آذر 1392.

متن کتاب پیامبر امی

پیامبر امی