شیراز: تفاوت بین نسخه‌ها

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
(ویرایش)
 
سطر ۱: سطر ۱:
  
 +
'''شیراز''' مرکز استان فارس در جنوب ‌غربی [[ایران]] است. شیراز با جمعیت ١.۲۷۹.۱۴۰ نفر (برآورد سال ۲۰۰۶ میلادی)، پنجمین شهر پر جمعیت ایران است. موقعیت جغرافیایی این شهر در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا در دامنه‌های رشته‌کوه زاگرس است. شیراز پر افتخار، جلوه گاه با شکوه خداوندی و مرکز تلألؤ انوار الهی فرزندان [[امام موسی کاظم علیه السلام|امام موسی بن جعفر]] (علیه السلام) است.
 +
==اماکن مذهبی و زیارتی ==
 +
یکی از ویژگی های مهم شیراز وجود بقاع متبرکه است. حرم های مطهر فرزندان گرامی [[امام موسی کاظم علیه السلام|حضرت موسی بن جعفر]] (علیه السلام) و دیگر امامزادگان، همچون ستارگانی درخشان فضای ملکوتی این شهر را منور نموده اند. آستان مبارک این اماکن مقدسه روشنی بخش قلوب مومنان و تسلی دلهای حاجتمندان است و علاوه بر مکان های زیارتی، محل آرایه معماری، [[شعر]] و ادب، نقاشی، حجاری و کاشی کاری هنرمندان شیرازی می باشد. اهالی متدین شیراز در نهایت احترام از این میراث های معنوی و فرهنگی حفظ و نگهداری نموده و در عمران و آبادی زیارت گاه ها کوشش فراوان بخرج می دهند.
 +
[[پرونده:Shahcheraq.jpg|left|thumb|بارگاه مطهر [[شاهچراغ|حضرت شاهچراغ]] علیه‌السلام در شیراز]]
  
شیراز مرکز استان فارس در جنوب ‌غربی [[ایران]] است. شیراز با جمعیت ١.۲۷۹.۱۴۰ نفر (برآورد سال ۲۰۰۶م)، پنجمین شهر پر جمعیت ایران است . موقعیت جغرافیایی این شهر در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا در دامنه‌های رشته‌کوه زاگرس است.
+
برخی از امامزادگان و آرامگاه های شیراز عبارتند از:
شیراز پر افتخار جلوه گاه با شکوه خداوندی و مرکز تلالو انوار الهی فرزندان [[موسی بن جعفر|موسی بن جعفر (علیه السلام)]] است
+
 
[[پرونده:Shahcheraq.jpg|left|thumb|بارگاه مطهر حضرت احمد بن موسی الکاظم [[شاهچراغ]] سلام الله علیه در شهر شیراز]]
+
*آستان مقدس حضرت [[احمد بن موسی|شاه چراغ]] (علیه السلام)
== اماکن مذهبی و زیارتی : ==
+
*آستان مقدس حضرت سید میر محمد
یکی از ویژگی های مهم شیراز وجود بقعات متبرکه است .حرم های مطهر فرزندان گرامی حضرت موسی بن جعفر و دیگر امازادگان همچون ستارگانی درخشان فضای ملکوتی این شهر را منور نموده اند. آستان مبارک این اماکن مقدسه روشنی بخش قلوب مومنان و تسلی دلهای حاجتمندان است و علاوه بر مکان های زیارتی، محل آرایه معماری، شعر و ادب، نقاشی، حجاری و کاشی کاری هنرمندان شیرازی می باشد. اهالی متدین شیراز در نهایت احترام از این میراث های معنوی و فرهنگی حفظ و نگهداری نموده و در عمران و آبادی زیارت گاه ها کوشش فراوان بخرج می دهند. برخی از امامزادگان و آرامگاه های شیراز عبارتند از:
+
*آستان مقدس حضرت [[سید علاءالدین حسین شیراز|سید علاءالدین حسین]]
*آستان مقدس حضرت شاه چراغ (ع)
+
*آرامگاه [[سید عبدالحسین دستغیب|شهید دستغیب]]
*آستان مقدس حضرت سید میرمحمد
 
*آستان مقدس حضرت سیدعلاءالدین حسین  
 
*آرامگاه شهید دستغیب
 
 
*آرامگاه علی ابن حمزه
 
*آرامگاه علی ابن حمزه
 
*آرامگاه سید تاج الدین غریب
 
*آرامگاه سید تاج الدین غریب
*آرامگاه امام زاده ابراهیم
+
*آرامگاه [[امامزاده ابراهيم (ع) شيراز|امامزاده ابراهیم]]
*آرامگاه امام زاده زنجیری
+
*آرامگاه امامزاده زنجیری
*سایر نقاط زیارتی و امامزادگان شیراز
+
...
  
 +
==منابع==
  
== منبع ==
+
*[http://www.shirazu.ac.ir/?page_id=3393&menu_id=1&menu_item_id=107 سایت دانشگاه سراسری شیراز]
*[http://www.shirazu.ac.ir/?page_id=3393&menu_id=1&menu_item_id=107 سایت دانشگاه سراسری شیراز ]
 
  
 
[[رده:شهرهای اسلامی]]
 
[[رده:شهرهای اسلامی]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۳ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۱۶

شیراز مرکز استان فارس در جنوب ‌غربی ایران است. شیراز با جمعیت ١.۲۷۹.۱۴۰ نفر (برآورد سال ۲۰۰۶ میلادی)، پنجمین شهر پر جمعیت ایران است. موقعیت جغرافیایی این شهر در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا در دامنه‌های رشته‌کوه زاگرس است. شیراز پر افتخار، جلوه گاه با شکوه خداوندی و مرکز تلألؤ انوار الهی فرزندان امام موسی بن جعفر (علیه السلام) است.

اماکن مذهبی و زیارتی

یکی از ویژگی های مهم شیراز وجود بقاع متبرکه است. حرم های مطهر فرزندان گرامی حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) و دیگر امامزادگان، همچون ستارگانی درخشان فضای ملکوتی این شهر را منور نموده اند. آستان مبارک این اماکن مقدسه روشنی بخش قلوب مومنان و تسلی دلهای حاجتمندان است و علاوه بر مکان های زیارتی، محل آرایه معماری، شعر و ادب، نقاشی، حجاری و کاشی کاری هنرمندان شیرازی می باشد. اهالی متدین شیراز در نهایت احترام از این میراث های معنوی و فرهنگی حفظ و نگهداری نموده و در عمران و آبادی زیارت گاه ها کوشش فراوان بخرج می دهند.

بارگاه مطهر حضرت شاهچراغ علیه‌السلام در شیراز

برخی از امامزادگان و آرامگاه های شیراز عبارتند از:

منابع