سید محمدعلی صادقی

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۱۱ توسط Mohammadi (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای تازه حاوی «{{شناسنامه عالم ||نام کامل = سید محمدعلی صادقی ||تصویر=220px|center ||ز...» ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Sadeqi.jpg
نام کامل سید محمدعلی صادقی
زادروز 11 شوال 1346 ق
زادگاه اصفهان
وفات 15 شهریور 1375
مدفن گلستان شهدای اصفهان

Line.png

اساتید

سید صدرالدین کوپایی، سید عبدالحسین طیب، سید ابوالحسن شمس آبادی، سید حسین خادمی و آیت الله فانی اصفهانی


آثار

تقریرات دوره کامل اصول، کتاب الطهارة من شرح الشرایعتوحید و اثبات ذات و صفات از دیدگاه اسلام و ...


مقاله‌ی مربوط به این عنوان از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon article.jpg
محتوای فعلی "مقاله‌ یک نشریه" متناسب با این عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


آيت الله سید محمدعلی صادقی از علمای معاصر شیعه در اصفهان است. وی در حوزه علمیه اصفهان و نجف تحصیل کرده و از شاگرد خاص علامه فانی اصفهانی بوده و از محضر اساتيد بزرگى بهره برده‌است. ایشان هم بحث علمایی همچون شهید بهشتی، آیت الله العظمی مظاهری، شیخ اسدالله جوادی و شیخ محمدتقی مجلسی بوده اند.

زندگینامه

آيت الله صادقی فرزند سید محمدصادق، نسب وی با 34 واسطه به حسین الاصغر ابن امام سجاد علیه السلام منتهی می شود، عالم فاضل جلیل، فقیه محقق و مفسر، از سادات جلیل القدر میر محمد صادقی، در 11 شوال 1346ق در اصفهان به دنیا آمد. وی در سن 18 سالگی شروع به تحصیل علوم دینی نمود قبل از آن نیز گاه نزد شیخ حسین رام پناه که مردی صاحب فضل وارسته و آشنا به علوم حوزوی بود، به کسب معارف می پرداخت. سید محمد علی با سرپرستی حاج شیخ عبدالرسول الیادرانی در مدرسة صدر بازار اصفهان شروع به تحصیل نمود و تحصیلات مقدماتی و سطوح را در مدت هشت سال طی نمود

هجرت به نجف

وی برای ادامه تحصیل در سال 1372 ق/1333 ش به نجف اشرف وارد شد و در این بین به درس فقه و اصول حضرات آیات: سید محمود شاهرودی، شیخ حسین حلی و میر سید علی فانی حاضر می شد. او تا آخرین روزهای حضور در نجف، در درس میر سید علی فانی شرکت می نمود. برکت این آشنایی و استفاده از محضر این استاد تقریرات دوره کامل اصول فقه در چهار مجلد، طهارت و صلاة در دوازده جلد و مقدار زیادی از کتاب صوم و خمس و زکات و مقداری از حج و اجازه آن استاد بزرگ را برای او در پی داشت.

ازدواج

سید محمدعلی صادقی پس از هفت سال تحصیل در نجف اشرف در سال 1390 ق در اثر بیماری به اصفهان بازگشت و با دختر میرزا حبیب الله روضاتی ازدواج نمود و دوباره به همراه همسر به عتبات عالیات بازگشت. در مدت یازده سال سکونت در نجف اشرف، وی علاوه بر تحصیل و تحقیق به امر تدریس علوم حوزوی نیز می پرداخت. به گفتة همسرش این دوران به دلیل بدی وضع مالی از حداقل وسایل مورد نیاز و ضروری منزل استفاده می کردند و در منزلی اجاره ای دور از حرم تمامی سختیها را تحمل می نموده اند. آنچه در این دوران زندگی را قابل تحمل می نمود. هدف مقدس و ایمان زیاد بود.

بازگشت به اصفهان

وی پس از بازگشت به اصفهان به تدریس خارج فقه و اصول در مدرسه صدر بازار پرداخت و از همان ابتدا شاگردان بسیاری به درس ایشان حاضر شدند.

خصوصیات

سید محمدعلی صادقی فقیهی متواضع، خوش اخلاق و مردمی بود با چهره ای باز و گشاده، اوقاتی را در اختیار مردم می گذاشت. خود درب منزل را به روی مراجعه کنندگان می گشود و سپس آنان را بدرقه می کرد. به صلة ارحام و تفقد از حال آنان اهمیت بسیار می داد. گاه برای رسیدگی به حال نیازمندان و فقرا فاصله های دور و کوچه های فراوانی را طی می کرد تا مثلاً به پیرزن بینوایی سرکشی کند. تمام هفته ها بر سر مزار پدر و مادر خود در تخت فولاد حاضر می-شد. در هر مسجدی که وارد می شد، نماز تحیت می خواند. به قرائت قرآن کریم و زیارت عاشورا اهتمام خاصی داشت. تنفر شدیدی از غیبت کردن داشت و چنانکه کسی حتی از دشمنان او هم غیبت می کرد، او با ناراحتی برخاسته و مجلس را ترک می-کرد. نظم در زندگی و غنیمت شمردن عمر و نیز آراستگی ظاهری از دیگر خصوصیات او بود. وجود این فقیه گرانقدر منشأ آثار و خدمات زیادی در اصفهان بود که از آن جمله همکاری و کمک در ساخت بیش از چهل مسجد در استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و کرمان را می توان ذکر کرد. آن فقیه ارجمند با شروع نهضت امام خمینی در تمامی تظاهرات مردم حضور داشت و کمتر اعلامیه ای بود که امضای او در پای آن نباشد.

اساتید

شیخ ابوالقاسم محمدی قهدریجانی، شیخ محمدحسن عالم نجف آبادی، سید مصطفی بهشتی نژاد، شیخ محمدجواد اصولی، شیخ محمدرضا جرقویه ای، سید علی اصغر مدرس برزانی، سید صدرالدین کوپایی، سید عبدالحسین طیب، سید ابوالحسن شمس آبادی، سید محمدباقر رجایی و حاج آقا حسین خادمی - سید محمود شاهرودی، شیخ حسین حلی و میر سید علی فانی

تالیفات

تقریرات دوره کامل اصول» استادش سید علی فانی در چهار مجلد؛2. «کتاب الطهارة من شرح الشرایع» تقریر درس استادش علامه فانی در دوزاده جلد؛ 3. «تقریرات کتاب الاجارة»؛ 4. «تقریرات کتاب الخمس و الزکاة و الصوم»؛ 5. «المختار فی الجبر و الاختیار»، تقریرات علامه فانی؛ 6. «توحید و اثبات ذات و صفات از دیدگاه اسلام» دروس کلام و عقاید ایشان که بوسیله سید علی جزایری نگارش شده و به چاپ رسیده است؛ 7. «انواری از نهج البلاغه»؛ 8. «تفسیر سوره جمعه»؛ 9. « رساله در فرق بین صغیره و کبیره»؛10. «رساله در احکام بانک ها»؛ 11. «رساله در عدم تحریف قرآن»؛ 12. «فوائد رجالیه»؛ 13.«تقریرات سید حسین خادمی»؛ 14.«رساله در علم امام»؛ 15.«تحلیل تاریخی سقیفه و تفسیر آیه انی جاعل فی الارض خلیفه»؛ 16.«ابحاث اخلاقیه» بیشتر راجع به اهمیت و فضیلت علم؛ 17.«درس های اخلاقی» در هشت جلد؛ 18. «کتاب قضا» در دو مجلد؛ 19.«کتاب حدود، دیات و تعزیرات»20.«تعلیقه بر عروة الوثقی» تا کتاب خمس؛20.«اجتهاد و تقلید»؛21.«تفسیر سوره های لقمان، الحدید، سجده، تغابون و منافقون»؛ 22. «کتاب قصاص» سه مجلد؛ 23. «دیوان اشعار»؛ 24.«صید و ذباحه» و «الارث و الوصایا».

وفات

آیت الله صادقی در 20 ربیع الثانی 1417 ق مطابق با 15 شهریور 1375 ش فوت نموده و در گلستان شهدا به خاک سپرده شد.

آرشیو عکس و تصویر

منبع

سایت تخت فولاد اصفهان