سوره بیّنه

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۳ سپتامبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۲:۲۴ توسط موسوی (بحث | مشارکت‌ها) (ایجاد صفحه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این مدخل از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon book.jpg

محتوای فعلی بخشی از یک کتاب متناسب با عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


منبع: ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‌27، ص: 207


نویسنده: فضل بن حسن طبرسی


سوره البینة مدنی و بعضى هم مکی گفته‌اند، و آن را سوره «بريه» و سوره «قيامه» نیز ناميده‌اند.

عدد آيات

نه آيه بصرى و هشت آيه است از نظر ديگران.اختلاف آن در آيه « مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ» است كه از نظر بصريها يك آيه است.

فضيلت سوره

ابى بن كعب از پیامبر صلّى اللَّه عليه و آله روايت كرده كه هر كس آن را قرائت كند در روز قيامت با «خيرالبريّه» خواهد بود خواه مسافر باشد و يا مقيم باشد.

و از ابى الدرداء روايت شده كه پيغمبر (ص) فرمود، اگر مردم مى دانستند كه در سوره (لم يكن) چه اثر و فايده‌اى است هر آينه خانواده و مال خود را تعطيل گذارده و آن را مي آموختند، پس مردى از قبيله خزاعه گفت يا رسول اللَّه چه اجري است، فرمود: هرگز منافقى يا بنده‌اى كه در قلبش شكّى در باره خداى عزّ و جل داشته باشد آن را نمي خواند، قسم بخدا كه فرشتگان از روزى كه خدا آسمانها و زمين‌ها را آفريده آن را قرائت مي كنند و از خواندن آن خسته نمي شوند. هيچ بنده‌اى نيست كه آن را در شب بخواند مگر اينكه خدا فرشتگانى مبعوث كند كه او را در دين و دنيايش حفظ كنند و براى او طلب آمرزش و رحمت نمايند، پس اگر در روز بخواند به او عطا فرمايد از ثواب به اندازه آنچه آفتاب و روز بر آن تابيده و پرده شب آن را تاريك كند... .

ابو بكر حضرمى از حضرت امام باقر عليه السلام روايت كرده كه فرمود، هر كس سوره «لم يكن» را بخواند از شرك بيزار و دور، و داخل گرديده مي شود در دين محمد (ص) و خدا او را در روز قيامت مؤمن مبعوث نموده و حساب او را آسان خواهد كشيد.

پیوست

متن و ترجمه سوره