تعيين اسامى معصومين عليهم السلام به روزهاى هفته

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۴ مهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۱۰:۲۰ توسط Zamani (بحث | مشارکت‌ها) (رده اولویت مقاله)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو


سيد بن طاوُس در جَمالُ الاُْسْبوع گفته ابن بابويه به سند از صقر بن ابى دُلَف روايت كرده كه چون متوكّل حضرت امام علىّ النّقىّ عليه السلام را بِسُرَّ مَنْ رَاى طلبيد روزى به خدمت آن حضرت رفتم تا خبرى از احوال آن جناب بگيرم و آن حضرت را نزد زراقى حاجب متوكّل محبوس كرده بودند. چون نزد او رفتم گفت: چكار دارى؟ گفتم به ديدن شما آمده ام. ساعتى با هم نشستيم و از هر گونه صحبتى با هم كرديم تا آن كه مردم را متفرّق كرد و مجلس خلوت شد. باز پرسيد كه براى چه آمده اى؟ من همان جواب اوّل را دادم. گفت: گويا آمده اى كه خبرى از مولاى خود بگيرى.

من ترسيدم. گفتم: مولاى من خليفه است. گفت: ساكت شو كه مولاى تو بر حقّ است و من نيز اعتقاد تو را دارم. گفتم الحمدلله. پس گفت: آيا مى خواهى نزد او بروى؟ گفتم: بلى. گفت: قدرى بنشين تا صاحب البريد از نزد او بيرون آيد. من نشستم تا وقتى كه صاحب البريد بيرون شد. آن وقت پسركى را مأمور كرد كه مرا به نزد آن حضرت ببرد. چون به خدمت آن جناب رسيدم ديدم بر روى حصيرى نشسته است و در برابرش قبرى كنده اند.

پس سلام كردم. حضرت جواب داد. فرمود: بنشين. پس فرمود: كه براى چه آمده اى؟ گفتم: آمده ام كه از احوال شما خبرى گيرم. پس چون نظرم بر قبر افتاد، گريستم. حضرت فرمود: كه گريه مكن كه در اين وقت از ايشان آسيبى به من نمى رسد. گفتم: الحمدلله. پس گفتم: اى سيّد من حديثى از رسول خدا صَلَّى اللَّهِ عَلِيهِ وَ آله روايت شده كه معنای آن را نمى فهمم. فرمود: چيست؟

آن حديث را عرض كردم: لاتُعادُوا الايّامَ فَتُعاديكُمْ يعنى: دشمنى نكنيد با روزها كه آنها با شما دشمنى خواهند كرد. فرمود: مُراد از ايّام و روزها ما هستيم مادامى كه به پا است آسمانها و زمين.

اين است معنى ايّام. پس دشمنى مكنيد با ايشان در دنيا كه دشمنى كنند با شما در آخرت. پس فرمود: وداع كن و بيرون رو كه ايمن نيستم برتو و مى ترسم اذيّتى به تو رسد.

پیوندهای مرتبط

منابع

  • جمال الأسبوع، السيد ابن طاووس، ص٣٦.