عبقات الانوار

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به: ناوبری, جستجو
منبع توضیح برای مشارکت کنندگان
بخشی از یک کتاب محتوای فعلی این صفحه بخشی از یک کتاب است شما می توانید آن را با نوشته خودتان که مطابق با شیوه نامه تدوین مقاله می نویسید جایگزین کنید.


منبع: کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی

نویسنده: محمدرضا ضمیری

مؤلف:

سید على میلانى.

زندگی‌نامه و اظهارنظرها:

معاصر.

معرفى اجمالى كتاب:

عبقات الانوار نوشته میرحامد حسین هندى است كه به انگیزه پاسخگویى به نویسنده اى جاهل و مغرض و براى اثبات امامت ائمه علیهم السلام تألیف یافته است. اما مجموعه آن دائرة المعارف بزرگى است آكنده از مسائل اعتقادى، تاریخى، رجالى، روایى و...

مؤلف پس از ذكر حدیث مورد استدلال، طرق مختلف روایت را مى آورد. آن گاه بر اساس اظهارنظرهاى علماى دانش رجال به تفصیل سخن مى گوید. این بخش سرشار است از بحث‌هاى بى نظیر رجالى كه دامنه پژوهش مؤلف، خواننده را به حیرت مى افكند. آن گاه نوبت بررسى متن حدیث و روشن ساختن دلالت حدیث بر مدعا فرامى رسد و مؤلف براى اثبات آن به آثار گوناگون عالمان اهل سنت مراجعه مى كند و حق را بر كرسى مى نشاند و راه براى هیچ گونه اشكال و ایراد باقى نمى گذارد.

او در این بخش به معتمدترین آثار تفسیرى، حدیثى، تاریخى، فقهى، رجالى و ادبى و لغوى و... اهل سنت مراجعه و با آن‌ها احتجاج مى كند. متن عبقات الانوار به فارسى و در دو بخش است: بخش اول، در اثبات ولایت بر اساس آیات كه چاپ نشده است. بخش دوم، توضیح و تشریح روایات بدان گونه كه آورده شد.[۱]

شروح و تعلیقات:

آقاى سید على میلانى حسینى به سال 1385 ق به تلخیص و تعریب آن همت گماشت. تاكنون نه جلد از این اثر شامل حدیث ثقلین (سه جلد)، حدیث سفینه (یك جلد)، حدیث نور (یك جلد) و حدیث غدیر (چهار جلد) منتشر شده است.

وضعیت نشر:

این كتاب به همت انتشارات بنیاد بعثت تهران به قطع وزیرى چاپ شده است.

پانویس

  1. یادنامه علامه امینى، ص 552؛ خلاصه عبقات، ج 1، ص 123ـ125.
دانشنامه اسلامی
دانشنامه‌ای مشارکتی با عضویت آزاد برای توسعه پژوهش های اسلامی
ابزارهای شخصی
گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها
گشتن
جعبه‌ابزار