نماز استغفار و توبه

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به: ناوبری، جستجو
منبع توضیح برای مشارکت کنندگان
منبع الکترونیکی معتبر کل محتوای فعلی این صفحه از یک منبع صرفا الکترونیکی در یکی از پایگاه های معتبر گرفته شده است. شما می توانید در جهت بهبود مقاله با رعایت شیوه نامه تدوین مقاله این صفحه را ویرایش یا با مقاله دیگری جایگزین کنید. در صورتی که ویرایش عمده‌‌ای در این صفحه انجام دادید این الگو را بردارید.


نماز استغفار[ویرایش]

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: چون روزیت كم شود و كارت به پراكندگی گراید، حاجتت را به درگاه حق ببر و نماز استغفار را ترك مكن و نماز استغفار دو ركعت است. در هر ركعت حمد و سوره قدر را بخوان و بعد از قرائت، 15 بار بگو «استغفرالله» و بعد به ركوع كه رفتی آن را ده بار بگو و مثل نماز جعفر، نماز را تمام كن كه همه كارهایت انشاءالله به اصلاح آید. [۱]

نماز توبه[ویرایش]

حضرت ختمی مرتبت صلی الله علیه و آله روز یكشنبه دوم ذی القعده بیرون تشریف آورده فرمودند: ایّها الناس! كدام یك از شما اراده توبه كرده است ؟ عرض كردند: همه ما می خواهیم توبه نماییم. فرمود: غسل كنید و وضو بگیرید و چهار ركعت نماز و در هر ركعت یك مرتبه سوره حمد و سه مرتبه سوره توحید و یك مرتبه معوذتین (سوره فلق و سوره ناس) بخوانید و بعد از نماز هفتاد مرتبه استغفار و ختم به «لاحول و لاقوه الا بالله العلی العظیم» بكنید و بعد از آن بگویید: «یا عزیز یا غفار اغفرلی ذنوبی وذنوب جمیع المومنین و المؤمنات فانه یغفر الذنوب الا انت».

و فرمود: نیست هیچ بنده ای از امت من كه این عمل را انجام دهد، مگر این كه منادی از آسمان ندا كند: ای بنده خدا عملت را از سر بگیر كه توبه تو مقبول است و گناه تو آمرزیده و فرشته دیگر صدا كند از زیر عرش، ای بنده مبارك باد بر تو و اهل تو و ذریه تو و دیگری صدا كند دشمنان تو از تو راضی خواهند شد در روز قیامت.

و دیگری صدا كند كه ای بنده ما با ایمان می میری و دین از تو گرفته نخواهد شد و قبر تو گشاده و منور خواهد شد و دیگری صدا كند كه ای بنده پدر و مادر تو از تو خشنود خواهند شد، اگر چه غضبناك بوده باشند در وسعت روزی خواهی بود. حضرت جبرئیل علیه السلام ندا می كند: من وقت مرگت با ملك الموت می آیم و مهربانی می كنم به تو. صدمه نمی زند به تو اثر مرگ و خارج می شود روح تو از بدنت به آسانی.

عرض كردند: یا رسول الله! اگر كسی این عمل را در غیر ذی القعده بجا آورد، چطور می شود؟ فرمود: همان طور است كه وصف كردم و فرمودند: این كلمات را جبرئیل در معراج به من یاد داد.[۲]

پانویس[ویرایش]

  1. مكارم الاخلاق، ص328.
  2. رساله لقاءالله، میرزا ملكی تبریزی، ص81.


منابع[ویرایش]

پایگاه اندیشه قم.