کتاب اصول دين (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اصول دين.jpg
نویسنده مقدس اردبيلی
موضوع اصول دین
زبان فارسی
تعداد جلد 1
تحقیق محسن صادقی

کتاب «اصول دین» تألیف احمد بن محمد مقدس اردبیلى (م، ۹۹۳ ق)، در اثبات اصول دین از دیدگاه شیعه است. مباحثی از قبیل اثبات واجب الوجود، ضرورت نبوت، اثبات امامت امام على علیه السلام و اثبات معاد از مطالب مهم این کتاب مى باشد.

محتوای کتاب

مؤلف در این اثر به اثبات اصول مذهب شیعه پرداخته است. وى در هر فصل با دلایل عقلى، اصول دین را اثبات مى کند. سپس آیات و احادیثى را در تأیید آن ارائه مى نماید.

این کتاب در چهار باب تنظیم شده است:

  • باب اول، در بیان اثبات واجب‌الوجود است. از جمله مباحث مطرح‌شده در این باب، می‌توان به معانی «من عرف نفسه فقد عرف ربه»؛ و صفات ثبوتی خداوند مانند مختار، عالم، حیّ، مرید، مدرک، سرمدی، متکلم، صادق؛ و صفات سلبی مانند اینکه شریک ندارد، مرکب نیست، جسم و جوهر و عرض نیست، محل حوادث نیست، دیدنی نیست و... .
  • باب دوم، در بیان نبوت است.
  • باب سوم، که بیشترین حجم مطالب را به خود اختصاص داده، در بیان امامت می‌باشد. از جمله مباحث این باب عبارتند از: دلیل عقلی و نقلی از قرآن بر امامت امیرالمؤمنین(ع)؛ اخبار دال بر امامت امیرالمؤمنین(ع)؛ اعمال خلیفه اول و دوم و سوم؛ دلایل شیعه بر افضلیت امیر مؤمنان(ع) از نظر اهل سنت؛ امامت نزد شیعه؛ روایات اهل سنت درباره دوازده امام(ع)؛ اعتقاد به امامت حضرت صاحب(عج).
  • آخرین باب درباره معاد بوده و در آن، از حقیقت ما جاء به النبی، معاد، سؤال قبر و حشر و نشر سخن به میان آمده است.

وضعیت نشر کتاب

این کتاب با تحقیق محسن صادقى در قم به همت دفتر تبلیغات اسلامى چاپ شده است.

منابع

  • کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی، نویسنده: محمدرضا ضمیری.
  • ویکی نور.