چاد

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چاد در جهان

کشور چاد ، شامل منطقه ی وسیعی به وسعت 1248000 کیلومتر مربع است که در میان سودان و نیجر قرار دارد وپایتخت آن انجامنا(فورت لامی سابق ) است. دریاچه چاد در غرب این سرزمین واقع است . چاد ، کشوری نیمه صحرایی است که نیمه شمالی آن در معرض آب و هوای گرم و خشک ، و نیمه جنوبی اش تحت تأثیر آب وهوای گرم و مرطوب استوایی است . رود مهم آن « شاری » نام دارد که پس از مشروب کردن نواحی جنوبی ، به دریاچه چاد می ریزد .

نژاد مردمان چاد

چاد 6.5 میلیون نفر سکنه دارد که غالبا ً از نژاد سیاه و سفید (سامی و حامی) هستند . آن ها و به زبان های فرانسه ، عربی و محلی سخن می گویند و بیشترشان مسلمان ، و بقیه مسیحی و آنیمیست هستند . مردمان نواحی شمالی آن غالبا ً از قبایل اعراب مسلمان و بادیه نشین اند ، ولی جنوبی ها اکثرا ً از گروه بانتو و اقلیتی غیر مسلمان می باشند .

زیان مردم چاد

چاد در زبان بومی به معنای دریاچه است و نام آن از دریاچه ای که در غرب آن قرار گرفته ، اخذ شده است . در قرون گذشته ، اطراف این دریاچه ، یکی از مراکز مهم فرهنگ و تمدن اسلامی به شمار می آمد . در قرن هیجدهم میلادی ، چاد مورد یورش فرانسویان قرار گرفت و جزو متصرفات این کشور قلمداد گشت . سرانجام بر اثر مبارزه مردم و قیام عمومی ، فرانسه ناگزیر گردید در سال 1339 ه.ش ( 1960 م ) استقلال این کشور را به رسمیت بشناسد .

اختلاف موجود در کشور چاد

سال هاست که جمهوری چاد ، از اختلاف میان دو بخش شمالی و جنوبی رنج می برد و به همین دلیل، هنوز نتوانسته دولت با ثبات و متمرکزی ایجاد کند و برای توسعه و ترقی ساکنانش بکوشد. موندو و آبشه از دیگر شهرهای آن هستند . در چاد محصولاتی چون کاکائو ،گندم ،جو،کائوچو و پنبه به دست می آید و نگهداری گاو،گوسفند، اسب، شتر و فیل در آن رواج دارد. نفت ،طلا و الماس،ذخایر معدنی آن را تشکیل می دهد.

اقلام صادراتی

اقلام صادراتی آن عبارتند از : كتان – برنج و بادام زمینی

منبع

چاد، سایت رحماء.

کشورهای اسلامی
آسیا * ایران * ترکیه * سوریه * عراق * عربستان * فلسطین * یمن * آذربایجان * اردن * ازبکستان * افغانستان * امارات متحده عربی * بحرین * برونئی * بنگلادش * تاجیکستان * عمان * قرقیزستان * قطر * لبنان * مالزی * پاکستان * کویت * مالدیو * قزاقستان * ترکمنستان
آفریقا * تونس * اتیوپی * الجزایر * تانزانیا * ساحل عاج * سنگال * سودان * سومالی * لیبی * مالی * مصر * موریتانی * موزامبیک * نیجر * نیجریه * چاد * کامرون * گابن * گامبیا * گینه * سیرالئون * کومور * جیبوتی * بورکینافاسو * گینه بیسائو * کنگو * جمهوری غنا * جمهوری عربی صحرا * توگو
سایر قاره ها * آلبانی (اروپا) * بوسنی هرزه گوین (اروپا) *سورینام (آمریکا)