پایگاه مرکز فرهنگ و معارف قرآن

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«مركز فرهنگ و معارف قرآن» وابسته به دفتر تبليغات اسلامى حوزه علميه قم با هدف ارایه خدمات علمی به پژوهشگران و محققان علوم قرآنی تاسیس شده است. در حال حاضر پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز به‌ عنوان زیر مجموعه "مدیریت پژوهش‌های رسانه‌ای" در حوزه اطلاع‌رسانی پژوهش‌های قرآنی فعالیت می‌کند و هدف از اجرای این طرح این است که آن پایگاه مرکز فرهنگ و معارف قرآن را به یکی از بزرگترین پژوهشگاه‌های مجازی در حوزه قرآن پژوهی تبدیل کنند.

بخش ها

بانک مقالات قرآنی

این بخش دربرگیرنده بیش از 9000 مقاله علمی، در دو بخش معارف و علوم قرآنی است.

نسخه های دیجیتالی

در این قسمت، نسخه های دیجیتالی کتب و تولیدات قرآنی قابل دسترسی است.

ترجمه های قرآن

شامل هفت ترجمه به زبان فارسی بوده که ترجمه بر اساس تفسیر راهنما و ترجمه بر اساس تفسیر المیزان از آثار مرکز است.

تفسیر راهنما

این تفسیر روشی نوین در ارائه مفاهیم و موضوعات قرآنی است، که با همت آیت الله هاشمی رفسنجانی و محققین مرکز فرهنگ و معارف قرآن، منتشر شده است.

فرهنگ موضوعی تفاسیر

این مجموعه دربرگیرنده فهرست موضوعی بیش از بیست عنوان از تفاسیر معروف شیعی و سنی است که به شکل الفبایی و بیان صفحه تفسیر و آیه و سوره مربوطه تدوین و تنظیم شده است.

دایره المعارف قرآن کریم

تاکنون هفت جلد نخست این اثر در اختيار كاربران قرار گرفته است که حاوي مدخل "آب تا بقعه مبارکه" و دربردارنده بيش از 500 مدخل اصلي و ارجاعي است. کلیه مقالات دائره المعارف به صورت تمام متن در این پایگاه ارائه می‌شود.

فرهنگ قرآن

«فرهنگ قرآن» معجم معنايي معارف و مفاهيم قرآن كريم به شيوه‌‌اي نو و بي‌نظير و به صورت الفبايي – موضوعي است. تاکنون بیست و یک جلد نخست این اثر در پایگاه معارف قرآن در اختيار كاربران قرار گرفته است که حاوي مداخل "آب تا حق الیقین" و دربردارنده بيش از صدها مدخل اصلي و هزاران مدخل فرعي است.

جرعه ای از زلال وحی

اين تفسير اثر حضرت آيت الله ميرزا ابوالقاسم محمدي گلپايگاني است. مجموعه 6 جلدي جرعه اي از زلال قرآن، تفسير بيست و يك سوره از قرآن (از سوره اسراء تا سوره صافات) بوده که سه جلد از آن در پایگاه معارف قرآن در اختیار قرآن پژوهان قرار گرفته است.

پرسمان های قرآنی

یکی از فعالیت های مرکز فرهنگ و معارف قرآن پاسخ گویی به پرسش ها و شبهات قرآنی است.

اطلاع رسانی از پژوهش های قرآنی

این بخش به معرفی تازه ترین کتب، پایان نامه ها و مقالات قرآنی به همراه چکیده ای از مقاله یا متن می پردازد. در این قسمت همچنین قرآن پژوهان زنده و فعال کشور و پایگاه ها و نرم افزارهای قرآنی معرفی می گردد.

دسترسی به کتابخانه تخصصی

این قسمت، کاربران را با کتابخانه های دفتر تبلیغات و به ویژه کتابخانه تخصصی قرآن پیوند می زند.

پاسخ به پرسش های قرآنی

کاربران می توانند در این قسمت پرسش های خود را ارسال نموده و جواب خود را دریافت کنند. یکی از مجموعه های "گروه پاسخ به پرسش های قرآنی"، کانون گفتمان قرآنی است.

اخبار قرآن پژوهی

در این بخش جدیدترین اخبار قرآن پژوهی از قبیل: اخبار سمینارها و همایش های قرآنی، خبر انتشار جدیدترین کتاب های قرآنی، اخبار مربوط به دیدگاه های نوین قرآن پژوهان و اخبار مرکز فرهنگ و معارف قرآن در اختیار قرآن پژوهان قرار می‌گیرد.

آدرس سایت

http://www.maarefquran.com/

منابع