تقویم: ورود عمر بن سعد به كربلا جهت جنگ با امام حسین (علیه السلام)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تقویم هجری قمری

روز واقعه:3 محرم
سال 61 هجری قمری

عمر بن سعد بن ابي‌وقاص كه از معاريف كوفه و از هواداران بني‌اميه بود، پيش از ماجراي خونين كربلا، حكم ولايت "ري" (شامل منطقه ري و بخش اعظمي از مناطق مركزي و شمالي ايران) را از عبيدالله بن زياد، عامل يزيد بن معاويه در كوفه و بصره گرفته بود. ولي هنوز به اين أمر اقدام نكرده بود كه مخالفت امام حسين علیه‌السلام با يزيد و حركت وي به سوي كوفه پيش‌آمد كرد و همگان را به طريقي درگير ماجرا نمود.

عبيدالله بن زياد كه از توانايي‌هاي عمر بن سعد در مبارزات و جنگ‌ها باخبر بود و وي را در ميان هواداران بني‌اميه، مناسب نبرد با امام حسين علیه‌السلام مي‌ديد به وي پيشنهاد فرماندهي سپاه رزمي خويش بر ضد امام حسين علیه‌السلام را داد و تنفيذ حكومت ري را مشروط به پايان بخشيدن ماجراي قيام امام حسين علیه‌السلام نمود.

عمر بن سعد در آغاز براي پذيرش اين أمر مهم از خود ترديد و دودلي نشان داد ولي در برابر تطميع‌هاي شيطاني عبيدالله تسليم و پيشنهادش را پذيرفت و فرماندهي سپاه يزيد بن معاويه بر ضد امام حسين علیه‌السلام را بر عهده گرفت.

وي براي اين منظور در رأس يك سپاه چهار هزار نفري از كوفه خارج شد و در سوم محرم سال 61 قمري يك روز پس از ورود امام حسين علیه‌السلام به كربلا، وارد اين سرزمين شد و از آن پس سپاه يك هزار نفري حر بن يزيد نيز به او پيوست و در تحت فرماندهي وي قرار گرفت.[۱]

پانویس

  1. نك: بحارالانوار (علامه مجلسی)، ج 44، ص 384؛ مقاتل الطالبيين (ابوالفرج اصفهانی)، ص 74؛ منتهی الآمال (شیخ عباس قمی)، ج 1، ص 333؛ الفتوح (ابن اعثم كوفي)، ص 885.

منابع

موسسه تبیان، نرم‌افزار دایرة‌المعارف چهارده معصوم علیهم‌السلام

منابع بیشتر:

وقایع الایام شیخ عباس قمی، 3 محرم.