تقویم: ورود امام محمد تقي به بغداد بنا به درخواست معتصم عباسي

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تقویم هجری قمری

روز واقعه:28 محرم
سال 220 هجری قمری


امام محمدتقي علیه‌السلام، معروف به جوادالائمه و امام نهم شيعيان در طول عمر بابركت و كوتاه مدت خويش، دو بار به بغداد مسافرت نمود و هر دو بار مصادف با ماه محرم بود. بار نخست، بنا به دعوت مأمون عباسی (پس از شهادت امام رضا علیه‌السلام در خراسان و بازگشت مأمون به بغداد) در محرم سال 215 قمري وارد بغداد شد و در همان هنگام مأمون در صدد تجهيز نيروي عظيم نظامي براي نبرد با روميان برآمده بود.

مأمون در همان سفر، علي‌رغم مخالفت بسياري از بزرگان بني‌عباس، دختر خود ام‌الفضل را به عقد ازدواج امام محمدتقي علیه‌السلام درآورد و آن امام همام را بر ساير بزرگان عباسي و علوي ترجيح داد و بر مقام و منزلتش افزود. بار دوم، بنا به دعوت معتصم عباسی به اكراه و اجبار وارد بغداد شد و ورود وي به دارالخلافه، مصادف بود با دو روز مانده به آخر محرم سال 220 قمري.

معتصم عباسي گرچه در ظاهر نسبت به آن حضرت، اظهار علاقه و محبت مي‌كرد و مقامش را گرامي مي‌داشت، وليكن در باطن امام محمدتقي علیه‌السلام و تمامي خاندان عصمت و اهل بيت علیهم‌السلام و شيعيانشان را دشمن خود مي‌دانست و با بهانه‌هايي واهي، محدوديت‌هاي تازه‌اي براي آنان قائل مي‌شد.

وي، پس از ده ماه تحمل وجود شريف امام جواد علیه‌السلام، همسرش ام‌الفضل را به كشتن آن امام معصوم علیه‌السلام تحريك كرد و بدست اين زوجه بي‌وفا، وي را مسموم و در آخرين روز ذی القعده سال 220 قمري به شهادت رسانيد.[۱]

پانویس

منابع

موسسه تبیان، نرم‌‌افزار دایرة‌المعارف چهارده معصوم علیهم‌السلام