نهضة عاشوراء (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نهضة عاشوراء.jpg
نویسنده روح الله موسوی خمینی
موضوع امام حسین (ع)
زبان عربی
تعداد جلد 1
تهیه کننده موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

نهضة عاشوراء

معرفی اجمالی کتاب

"نهضة عاشوراء" مشتمل بر مطالبی در باب قیام و نهضت کربلای حسینی (ع) است. این مطالب که به زبان عربی تدوین شده از سخنان و آثار حضرت امام خمینی(ره) اقتباس شده است.

مؤلف

آی‍ت‌ال‍ل‍ه‌ خ‍م‍ی‍ن‍ی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، فقیه و اصولی و یکی از مراجع بزرگ تقلید شیعه معاصر. متولد 1320ق مطابق با اول مهر 1281ش برابر با 24 سپتامبر 1902م. در شهر خمین. پدر او، «آقا مصطفى» از علما و چهره‌هاى درخشان منطقه خمين بود. از اساتید ایشان می توان ميرزا رضا نجفى خمينى؛ آيت‌الله پسنديده؛ حاج شيخ محمد گلپايگانى؛ آقا ميرزا محمدعلى بروجردى؛ آقا عباس اراكى را نام برد. و از جمله آثار ارزشمند ایشان، تحریر الوسیلة، كتاب البيع (موسوعه جلد 12)، شرح حدیث «جنود عقل و جهل» می باشد. دوره رهبرى ده سال و چهار ماه ايشان رسما از 22 بهمن 1357ش، تا 14 خرداد 1368ش، ادامه داشت. ایشان در سال 1368 ش / 1409 ق / 1989 م. رحلت نمودند.

بخشهای کتاب نهضة عاشوراء

عناوین مطالب کتاب بدین قرار است: علل و اسباب عاشورا، اهداف نهضت عاشورا، شهدای کربلا، آثار و نتایج نهضت ابی عبدالله الحسین (ع)، فلسفه عزاداری برای امام حسین (ع)، نقش محرم و صفر در تاریخ اسلامی، و انقلاب اسلامی و انقلاب عاشورا.

وضعیت نشر کتاب

اثر حاضر توسط موسسه‌ تنظیم‌ و نشر تراث‌ الامام‌ الخمینی‌(س‌)، الشوون‌ الدولیه منتشر شده است.

منابع

سایت خانه کتاب( 23 مرداد 1391)

متن کتاب نهضة عاشوراء

نهضة عاشوراء