ميرزا حسن سبزواری

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

علامه شهید میرزا حسن سبزواری فرزند میرزا اسماعیل علوی سبزواری، یکی از علمای بزرگ شیعه در سبزوار بود. پدر بزرگوارش و همچنین اجداد و دودمانش همگان ساداتی جلیل القدر و اهل علم و فضیلت بودند و در عصر خویش از پرچمداران بزرگ تشیع سرخ علوی. فقیهی مجتهد و سیدی مفسر و ادیبی ماهر.

سالها در سبزوار و مشهد مقدمات علوم فقهی را به پایان برد و عازم نجف گردید و در برهه ای از زمان محضر درس شیخ انصاری را درک نمود و پس از فوت شیخ، از محضر علمای نجف امثال میرزای بزرگ استفاده نمود و خود به مراتب علمی و درجه اجتهاد نائل آمد و به زادگاه خویش مراجعت نمود و در جمله مدرسین و مروجین بزرگ مکتب بود و آثاری از ابنیه و مؤسسات خیریه ایجاد نمود. چند سفر در معیت شیعیان به سفر حج مشرف شد و راهنمائی برای مردم عصر خویش بود.

«شهداء الفضیله» می نویسد: در یکی از سفرها بعد از مناسک حج قبل از رسیدن به مدینه در راه به دست اعراب بیابان گرد به شهادت رسید که «الاعراب اشد کفرا و نفاقا». پیکر خون آلود او را شیعیان در مدینه به کنار ائمه بقیع دفن نمودند. او افتخاری به افتخارات آل رسول افزود، و در راه خانه معبود و مسیر معشوق به صف شهدا پیوست و زنده جاوید گشت. روانشان شاد باد.

منابع

  • سايت شعائر