موسوعه کلمات الرسول الاعظم (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کلمات الرسول الاعظم.jpg
نویسنده گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم
موضوع احادیث شیعه
زبان عربی
تعداد جلد 15

در این مجموعه به گردآوری سخناني كه در متون شيعي از پيامبر صلي الله عليه و آله نقل شده است، پرداخته است.

پديدآورندگان

بيشتر مطالب اين مجموعه را حجت الاسلام والمسلمين آقاي سيد موسي ابراهيمي (در مدت چند سال) جمع آوري نموده و گروه حديث پژوهشكده باقرالعلوم عليه السلام به تكميل، اصلاح، بازنگري، افزودن منابع، تطبيق با مصادر اصلي، عنوان گذاري، دسته بندي مطالب و كتاب ها و نمايه گذاري آن پرداخته است.

سبک کتاب

این مجموعه بر اساس ساختار مخاطب محور تنظيم گردیده و در تهيه و تدوين آن به نكات زير توجه شده است:

  1. از تقطيع احاديث اجتناب شده است.
  2. از آوردن احاديثي كه داراي يك يا دو كلمه از پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله بوده و گوياي مطلب خاصي نبوده اند و همچنين از نقل سخناني كه در حال خواب و رؤيا از آن حضرت نقل شده است، خودداري شده است.
  3. منابع به ترتيب زمان نگارش آنها آورده شده است؛ احاديث نيز از نخستين منبع نقل شده و به برخي اختلافات در منابع ديگر نيز اشاره شده است.
  4. احاديث فقط از منابع شيعي امامي (تا قرن 12) استخراج شده و به منابع شيعي غيرامامي و اهل سنت به صورت مستقيم مراجعه نشده است. ليكن درباره احاديثي كه بزرگان شيعه در كتاب هاي خود آورده اند و در منابع اوليه شيعي موجود نبوده و در منابع اهل سنت موجود بوده است، ابتدا منابع اهل سنت و سپس منابع شيعه آورده شده است.
  5. اسناد احاديث به طور كامل آورده شده است.

ترتيب مطالب

در جلدهاي اول و دوم سخنان پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله درباره قرآن آورده شده كه نخست آنچه درباره منزلت و جايگاه قرآن فرموده اند و موارد كلي ديگر و سپس آنچه درباره آيات فرموده اند به ترتيب سوره هاي قرآن آورده شده است.

جلدهاي سوم تا هفتم درباره اهل بيت عليهم السلام مي باشد كه جلد سوم درباره پيامبر صلي الله عليه و آله، جلد چهارم و پنجم و جلد هفتم درباره حضرت امام علی و حضرت فاطمه عليهماالسلام، جلد ششم درباره حسنين و اهل بيت عليهم السلام و جلد هفتم درباره امامان عليهم السلام مي باشد.

در جلد هشتم ادعيه، در جلد نهم خطبه ها، غزوات و احاديث قدسي و در جلد دهم احتجاجات آمده است كه هم شامل مناظرات و بيان ادلة اقناعي و هم گفتگوهايي كه براي دريافت پاسخ و نظر شريف آن حضرت بوده است، مي باشد. در جلدهاي يازدهم و دوازدهم مطالبي كه دربردارنده احكام فقهي و وصايا است، بيان شده و در جلدهاي سيزدهم و چهاردهم كلمات قصار و تمام آنچه در موارد ياد شده ي پيشين نمي گنجيده، آمده است.

وضعیت نشر

انتشارات امیرکبیر، سال 1388.

منابع

معرفی کتاب در سایت پژوهه، بازیابی: 23 بهمن 1391.

حدیث
متون ← احادیث خاص خطبه ها نامه ها
شیعه
منابع حدیثی شخصیت ها
کتب اربعه جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان
اهل سنت
منابع حدیثی شخصیت ها
صحاح سته جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان