محمدتقی مذهب اصفهانی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Icon-encycolopedia.jpg

این صفحه مدخلی از اثر آفرینان است

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


مذهب اصفهانی، محمدتقی

قرن: 13

(ز 1293 ق)

مُذَهِّب، نقاش، قلمدان‌ساز و خطاط.

از شاگردان سید ابوالقاسم حسینى مذهب باشى اصفهانى بود و شیوه‌ى وى را پیروى مى‌نمود. میرزا محمدتقى علاوه بر هنر تذهیب و مراحل مختلف آن در تصویرسازى و چهره‌پردازى نیز مهارت داشت.

عمده كار این استاد، تهیه جلد و قاب آینه و قلمدان و سایر كارهاى روغنى بود كه در كارگاه هنرى مخصوص خود عمل مى‌آورد. سمت سرپرستى استادان كارگاه بر عهده‌ى این هنرمند بود و پرداخت و اصلاحات پایانى را خود انجام مى‌داد. او خط نسخ و رقاع را نیز خوش مى‌نوشت و آثارش را به خطوط زیبا ترقیم مى‌كرد.

از آثار وى: جلد قرآن ممتازى كه با گلهاى افشان تذهیب و تشعیر شده، با رقم: «نقل من... سید ابوالقاسم مذهب باشى، عن العبد محمدتقى مذهب سنه 1278»؛ قاب آینه‌ى بسیار استادانه‌اى كه تصاویر دختران را بر روى آن نقاشى كرده و كناره‌ها و حواشى را به تذهیب و تشعیر عالى آرایش داده، با رقم: «راقمه محمدتقى مذهب الاصفهانى 1281»؛ قاب روغنى قرآنى كه در كمال زیبایى عمل آمده و جامع اقسام شیوه‌هاى تذهیب كارى در نقوش اسلیمى و سایر مراحل تذهیب است و به خط رقاع استادانه‌اى درج شده: «رقم میرزا محمدتقى مذهب 1293». سه اثر دیگر وى در «احوال و آثار نقاشان» ذكر شده است.

منابع