ماه حزیران

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در لغت نامه دهخدا در ذیل لغت حزیران توضیحات زیر آمده است:

حزیران: [ح] (اِ) نام ماه نهم است از سال رومیان و نام روز اول تابستان هم هست. (برهان قاطع) ماه اول تابستان. (شرفنامه منیری ) (السامی فی الاسامی) و آن سی روز است. سرطان، تیر.

ابن بطوطة گوید: و اول ابتداء زیادته [زیادة النیل] فی حزیران و هو یونیة - انتهی. ماه اول تابستان از سال رومی. ماه نهم است از سال رومیان و آن ماه آخر بهار است. (صحاح الفرس) ماه نهم از سال سریانی و ششم فرنگی، میان ایار و تموز مطابق اول تابستان است مطابق سرطان و تیرماه جلالی.

و صاحب غیاث اللغة گوید: ماه نهم از سال رومیان است و آن مطابق ماه خرداد باشد با اندک تفاوت. اول آن مطابق با اول یونماه قیصری و سیزدهم ژوئن فرانسوی است.[۱]

در ادب فارسى از حزیران به عنوان یك ماه تابستانى و همراه با گرماى شدید یاد شده است.[۲]

حزيران به معناي خوشه كَندم كه هنكام دروي آنست مي باشد.[۳]

در کتاب طب الرضا نوشته امام علی بن موسی الرضا علیه السلام در مورد این ماه آمده است: حزيران سى و يك روز است، در اين ماه غلبه بلغم و خون از ميان ميرود و دوره استيلاى مره صفرا روى مى‌آورد در اين ماه نيز از رنج و زحمت بسيار نهى شده و از خوردن گوشت هاى چرب و زياده‌روى در مصرف گوشت و بوئيدن مشك و عنبر منع كرده‌اند.

خوردن سبزي هاى خنك مانند كاسنى و خرفه و خيار گل بسر و خيار چنبر و شير خشت و ميوه‌هاى مرطوب و مصرف ترشي ها و گوشت بره شش ماهه و هفت ماهه تا يك ساله و گوشت بز يك ساله و مرغ هاى خانگى و طيهو و دراج و شير گاو و ماهى تازه بسيار لازم و نافع است.[۴]

پانویس

  1. لغت نامه دهخدا، واژه حزیران در دسترس در واژه یاب.
  2. دانشنامه جهان اسلام، مدخل "حزیران" از فرید قاسملو.
  3. بنیاد حیات اعلی، تقويم بابلي سرياني اسكندر ذوالقرنين (تقويم رومي)، تقویم جامع جهانی، بازیابی: 8 اسفند 1391.
  4. طب الرضا عليه السلام، ترجمه امير صادقى، ص52.