ماه حزیران

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در لغت نامه دهخدا در ذیل لغت حزیران توضیحات زیر آمده است:

حزیران: [ح] (اِ) نام ماه نهم است از سال رومیان و نام روز اول تابستان هم هست. (برهان قاطع) ماه اول تابستان. (شرفنامه منیری ) (السامی فی الاسامی) و آن سی روز است. سرطان، تیر.

ابن بطوطة گوید: و اول ابتداء زیادته [زیادة النیل] فی حزیران و هو یونیة - انتهی. ماه اول تابستان از سال رومی. ماه نهم است از سال رومیان و آن ماه آخر بهار است. (صحاح الفرس) ماه نهم از سال سریانی و ششم فرنگی، میان ایار و تموز مطابق اول تابستان است مطابق سرطان و تیرماه جلالی.

و صاحب غیاث اللغة گوید: ماه نهم از سال رومیان است و آن مطابق ماه خرداد باشد با اندک تفاوت. اول آن مطابق با اول یونماه قیصری و سیزدهم ژوئن فرانسوی است.[۱]

در ادب فارسى از حزیران به عنوان یك ماه تابستانى و همراه با گرماى شدید یاد شده است.[۲]

حزيران به معناي خوشه كَندم كه هنكام دروي آنست مي باشد.[۳]

در کتاب طب الرضا نوشته امام علی بن موسی الرضا علیه السلام در مورد این ماه آمده است: حزيران سى و يك روز است، در اين ماه غلبه بلغم و خون از ميان ميرود و دوره استيلاى مره صفرا روى مى‌آورد در اين ماه نيز از رنج و زحمت بسيار نهى شده و از خوردن گوشت هاى چرب و زياده‌روى در مصرف گوشت و بوئيدن مشك و عنبر منع كرده‌اند.

خوردن سبزي هاى خنك مانند كاسنى و خرفه و خيار گل بسر و خيار چنبر و شير خشت و ميوه‌هاى مرطوب و مصرف ترشي ها و گوشت بره شش ماهه و هفت ماهه تا يك ساله و گوشت بز يك ساله و مرغ هاى خانگى و طيهو و دراج و شير گاو و ماهى تازه بسيار لازم و نافع است.[۴]

پانویس

  1. لغت نامه دهخدا، واژه حزیران در دسترس در واژه یاب.
  2. جهان اسلام، مدخل "حزیران" از فرید قاسملو، بازیابی: 8 اسفند 1391.
  3. بنیاد حیات اعلی، تقويم بابلي سرياني اسكندر ذوالقرنين (تقويم رومي)، تقویم جامع جهانی، بازیابی: 8 اسفند 1391.
  4. طب الرضا عليه السلام، ترجمه امير صادقى، ص52.