عشق برتر (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عشق برتر.jpg
نویسنده جواد محدثي
موضوع آموزش و پرورش كودكان

تربیت خانوادگی در اسلام

زبان فارسی
تعداد جلد 1

عشق برتر

کتاب عشق برتر کتابی است از جواد محدثی که با رهنمود احادیث، سیره بزرگان و روش‌های کاربردی، راه‌های ایجاد محبت آل ‌محمد (ع) را در قلب های کودکان و نوجوانان معرفی می‌کند.

مولف

محدثی به سال 1331 در شهرستان سراب از استان آذربایجان شرقی متولد شد. پدرش روحانی بود و بدین سبب از کودکی در قم بسر برد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در این شهر گذراند. از سال 1344 تحصیلات حوزوی را آغاز کرد و از جمله در مدرسه حقانی به تحصیل پرداخت. از اساتید وی در این دوران می توان از، آیت‌الله دکتر محمد مفتح، قدوسی شاه آبادی و آیات علی مشکینی، وحید خراسانی، شبیری زنجانی، احمد جنتی، مصباح یزدی، گرامی، حسن زاده آملی، آذری قمی، یوسف صانعی، حائری شیرازی، مقتدایی نام برد. پیش از انقلاب به سبب مبارزات سیاسی و سخنرانی دو بار دستگیر و زندانی شد. پس از پیروزی انقلاب به تلاش‌های فرهنگی و تبلیغی در شهرستان‌ها پرداخت. از ویژگی‌های خاص او بعد ادبی و قلمی است.

انگیزه نگارش

برای صیانت جوانان عزیز از آفت‌ها و توطئه‌ها از سنین کودکی و نوجوانی باید برنامه داشت و هوشیارانه و دقیق، در جهت تغدیه فکری و روحی و عاطفی و هدایت آنان در بستر صراط مستقیم و بر اساس قرآن و عترت تلاش کرد.

ایجاد محبت اهل بیت (ع) در دل کودکان و نوجوانان و گره زدن اندیشه و عاطفه و محبت آنان با این خاندان پاک و نمونه می تواند یکی از این شیوه ها و برنامه ها به شمار آید.

برای آنان که در پی مهروزی و دل باختن و محبوب گزیدن و دوست داشتن اند، اهل بیت پیامبر(ص)، بهترین و برترین محبوب و معشوق اند و عشق به این خاندان، ارزنده ترین و ماندگارترین عشق هاست.

مؤلف با در نظر گرفتن چنین هدفی اقدام به نگارش این اثر کرده است.

بخشهای کتاب

«جایگاه محبت در دین»، «حقوق اهل بیت(ع) و وظایف ما»، «راه های ایجاد محبت»، «چند نکته تکمیلی» و «یک میدان و دو هجوم»، عناوین بخش های متنوع کتاب را تشکیل می دهد.

در بخشی از این کتاب آمده است: «زیارت، همراه است با سلام دادن به اولیاءالله. اگر زائر بداند که پیامبر یا امام یا هر یک از اهل بیت(ع) مدفون در حرم، زائر را می بینند و می شناسند و سلامشان را جواب می دهند، محبت پیدا می کند. مهم، تفهیم این نکات ظریف به کودکان و نوجوانان است.

حضور در جمع افراد بی حال و بی تعهد و هرزه، روح انسان را به آن سمت سوق می دهد. برعکس، حضور در جمع انسان های با معنویت و مراکز مقدس و مراسم آیینی، تقویت کننده بنیان معنویت است.»

وضعیت نشر

این کتاب توسط مركز انتشارات دفتر تبليغات‌ اسلامی حوزه‌ علميه‌ قم‌، در سالهای مختلف منتشر شده است .

منابع

متن کتاب عشق برتر

عشق برتر