عبد الفتاح حسینی مراغی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تحصیلات

برای تحصیل به مراغه آمده و پس از تکمیل مقدمات و سطوح متوسطه آن زمان جهت ادامه تحصیل به کشور عراق عزیمت و در حوزه نجف اشرف مسکن گزیده و تا آخر عمر به تحصیل و تدریس و تالیف در آن حوزه اشتغال یافته است و در سال 1250 هجری قمری از سرای فانی به دار باقی شتافته و در نجف اشرف مدفون شده است.

این فقیه فرزانه که در فقه و اصول مهارت بسیار داشت، یکی از استوانه های مهم مرجعیت در صدر قرن سیزده محسوب می شود. آیت الله حاج سید فتاح حسینی از شاگردان شیخ جعفر کاشف الغطا و شیخ موسی و شیخ علی دو فرزند فقیه و دانشمند کاشف الغطاء، قدس الله زکیه هم، از اساتید شناخته شده آیت الله سید فتاح حسینی بوده اند.

فعالیت علمی اجتماعی

ایشان پس از طی مدارج علمی عهده دار امر تدریس شدند.

تالیفات

عناوین الاصول/ تقریرات استادانش درفقه/ فوائد الرجالیه/ شرح اللمعه الدمشقیه/ شرح الشرایع/ رساله فی الموثقین/ اخبار امامة الباقر علیه السلام.

وفات

(1250ه.ق)

مدفن

نجف اشرف.

منابع

  • نصیری، محمدرضا. بابا افضل کاشانی - خیری تبریزی، ج2 از اثرآفرینان: زندگینامه نام آوران فرهنگی ایران (از آغاز تا 1300 شمسی). سلسله انتشارات آثار و مفاخر فرهنگی، 193. تهران: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران، 1384.
  • سایت راسخون. حسینی مراغی، عبدالفتاح. (18 مرداد 1391)<http://rasekhoon.net/Mashahir/show-103366.aspx>
  • صمیمی، سید رشید. تاثيرات نظرى عصر غيبت بر انديشه سياسى شيعه. قم: مركز پژوهش هاى اسلامى صدا و سيما، 1384. <http://pajuhesh.irc.ir/product/book/show/id/858/indexId/158502/book_keyword/>(18 مرداد 1391)

منبع: كتابخانه ديجيتال موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت علیهم السلام