طشت گذاری

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Icon-encycolopedia.jpg

این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


مراسم سنتى در عزادارى ایام عاشورا که عمدتا در شهرستان اردبیل برگزار مى‌شود و طشت هاى آب را در مساجد و حسینیه‌ها مى‌آورند و رمزى از «فرات‌» است.

«...نشانه‌ها و مظاهرى که نماینده محیط خاص است، مثل وجود طشت آب و چند ساقه گیاه به نشانه‌ رودخانه و نخلستان...»؛[۱] این نشان مى‌دهد که در تعزیه عاشورا، استفاده از سمبل ها رواج‌ داشته و دارد. در توضیح بیشتر این سنت مرسوم در اردبیل، در مطبوعات نوشتند: «این ‌مراسم از سه روز مانده به محرم در مسجد جامع، مسجد اعظم و سپس در مساجد دیگر اجرا مى‌شود. طشت ها را بالاى سرها مى‌گیرند و مسجد را دور مى‌زنند، سپس در داخل آن ها آب مى‌ریزند. مردم دست به طشت و آب آن مى‌زنند و نوعى بیعت با امام حسين‌ علیه السلام است ‌و حمایت از عباس‌ علیه السلام. آب طشت ها را مردم در شیشه‌هایى براى شفا و تبرک برمى‌دارند.

این سنت از حادثه جوانمردانه آب دادن امام حسین‌ علیه السلام به سپاه حر در روز ۲۷ ذی الحجه گرفته شده که آب مشک ها را در طشت ها ریختند و تمام لشکر حر و اسبان آنها را سیراب ‌کردند. این سنت ‌سمبولیک، تأسى از اقدام سالار شهیدان است».[۲] به این مراسم، «طشت‌گردانى‌» هم مى‌گویند.[۳]

پانویس

  1. فصلنامه هنر، شماره ۲، ص ۱۶۳، مقاله‌ «پژوهشى در تعزیه‌».
  2. روزنامه‌ «رسالت‌» (۳/۴/۷۲)، ص ۵ گزارش‌ «شوق کربلا».
  3. گزارشى از این مراسم در اردبیل، در کیهان (۲/۴/۷۳)، ص ۱۷ چاپ شده است.

منابع

11.jpg
واقعه عاشورا
قبل از واقعه
شرح واقعه
پس از واقعه
بازتاب واقعه
وابسته ها