طشت گذاری

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Icon-encycolopedia.jpg

این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


مراسم سنتى در عزادارى ايام عاشورا كه عمدتا در شهرستان اردبيل برگزار مى‌شود و طشت هاى آب را در مساجد و حسينيه‌ها مى‌آورند و رمزى از «فرات‌»است.

«...نشانه‌ها و مظاهرى كه نماينده محيط خاص است، مثل وجود طشت آب و چند ساقه گياه به نشانه‌ رودخانه و نخلستان...»[۱] اين نشان مى‌دهد كه در تعزيه عاشورا، استفاده از سمبل ها رواج‌داشته و دارد. در توضيح بيشتر اين سنت مرسوم در اردبيل، در مطبوعات نوشتند: «اين ‌مراسم از سه روز مانده به محرم در مسجد جامع، مسجد اعظم و سپس در مساجد ديگر اجرا مى‌شود. طشت ها را بالاى سرها مى‌گيرند و مسجد را دور مى‌زنند، سپس در داخل آن ها آب مى‌ريزند. مردم دست به طشت و آب آن مى‌زنند و نوعى بيعت با امام حسين‌ علیه السلام است ‌و حمايت از عباس‌ علیه السلام. آب طشت ها را مردم در شيشه‌هايى براى شفا و تبرك برمى‌دارند.

اين سنت از حادثه جوانمردانه آب دادن امام حسين‌ علیه السلام به سپاه حر در روز 27 ذی الحجه گرفته شده كه آب مشك ها را در طشت ها ريختند و تمام لشكر حر و اسبان آنها را سيراب ‌كردند. اين سنت ‌سمبوليك، تاسى از اقدام سالار شهيدان است».[۲] به اين مراسم، «طشت‌گردانى‌» هم مى‌گويند.[۳]

پانویس

  1. فصلنامه هنر، شماره 2، ص 163، مقاله‌ «پژوهشى در تعزيه‌».
  2. روزنامه‌ «رسالت‌» (3/4/72)، ص 5 گزارش‌ «شوق كربلا».
  3. گزارشى از اين مراسم در اردبيل، در كيهان (2/4/73)، ص 17 چاپ شده است.

منابع

جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.

11.jpg
واقعه عاشورا
امام حسین علیه السلام
کاروان حسینی قبل از واقعه
واقعه
کاروان حسینی پس از واقعه
بازتاب واقعه
مجموعه صوتی و تصویری