صفی سبزواری

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Icon-encycolopedia.jpg

این صفحه مدخلی از اثر آفرینان است

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


صفی کاشفی سبزواری، فخرالدین، علی

  • ملیت: ایرانی
  • قرن: 10

(939-867 ق) عارف و شاعر، متخلص به صفى. وى در سبزوار به دنیا آمد و در هرات مى ‌زیست. فخرالدین همانند پدرش از واعظان و مؤلفان و شاعران نام ‌آور روزگار خود بود.

وى با خاندان سعدالدین كاشغرى نسبت داشت، یعنى از دو دختر خواجه محمداكبر معروف به خواجه كلان، یكى در حب اله‌ى نكاح صفى كاشفى و دیگرى در عقد مولانا جامى بود. وى در ابتدا نزد پدر خویش به تحصیل و در طریقه ‌ى نقشبندیه به ریاضت و سلوك پرداخت و پس از پدر به جاى او نشست و وعظ و تذكیر را تا عهد دولت صفوى و و در گیر و دار حملات ازبكان بر هرات و خراسان ادامه داد.

صفى پس از رهایى هرات از محاصره ‌ى یك ساله به غرجستان نزد شاه محمدسلطان رفت و «لطائف الطوائف» را به نام او تألیف كرد. وى در غرجستان درگذشت و جنازه‌ اش را به هرات بردند و در آن شهر به خاك سپردند.

درباره‌ ى او گفته‌ اند كه مثل پدر بر مذهب تشیع بوده است ولى اعتقادش به سلسله‌ى نقشبندیه این امر را بعید مى ‌نماید. از آثارش: «رشحات عین الحیات»، در شرح احوال مشایخ و بزرگان طریقه ‌ى نقشبندیه؛ «لطائف الطوائف»، در قصص و حكایات لطیف از طبقات مختلف؛ «انیس العارفین» در نصایح و مواعظ؛ «حرز الامان من فتن الزمان» در علم اسرار حروف؛ منظومه ‌اى به نام «محمود و ایاز».

منابع

شعر فارسی
Poetry1.jpg
شعرشناسی * شعر * علم عروض * قافیه * تخلص * دیوان * مصراع * بیت * مقفا * قالب * مطلع * تغزل * بحور شعری
قالب‌های شعر *مثنوی * قصیده * غزل * مسمط * مستزاد * ترجیع‌بند * ترکیب‌بند * قطعه * رباعی
سبک‌های شعر فارسی * سبک خراسانی * سبک عراقی * سبک هندی * سبک بازگشت ادبی * شعر نو
شاعران پارسی گو: همه*قرن 4 * قرن 5 * قرن 6 * قرن 7 * قرن 8 * قرن 9 * قرن 10 * قرن 11 * قرن 12 * قرن 13 * قرن 14