شیخ فیاض زنجانی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شیخ فیاض زنجانی (۱۳۶۰-۱۲۸۵ ق) فرزند مرحوم مدرس زنجانی، یکی از علما و دانشمندان بزرگ شهرستان زنجان در اواسط قرن چهارده بود. وی در علوم مختلف از جمله کلام و اصول و فلسفه صاحب‌نظر بود.

FAYYAZ ZANJANI.jpg
نام کامل شیخ فیاض زنجانی
زادروز ۱۲۸۵ قمری
زادگاه زنجان
وفات ۱۳۶۰ قمری
مدفن زنجان

Line.png

اساتید

ميرزا ابو الحسن جلوه، میرزا محمد حسن آشتیانی،...


آثار

ذخائر الأمة، کتاب الاجاره، رساله ماهیت وجود،...

تحصیلات

فیاض زنجانی در سال ۱۲۸۵ قمری در زنجان متولد شد و از حضور پدر مجتهد خویش و اعلام آن شهر مقدمات علوم و سطوح فقه و اصول را به پایان برد. آنگاه عازم تهران شد و چندسالی از کرسی درس میرزا ابوالحسن جلوه و آیت الله آشتیانی دروس حکمت و فقه و اصول و کلام و منطق و تفسیر آموخت و در علوم عقلی و نقلی مهارت یافت.

وی چند سال نیز در عتبات عالیات از کرسی درس علامه شیخ هادی تهرانی و اعلام دیگر بهره مند بود و خود فقیهی محقق و متبحر گشت.

تدریس

آیت الله فیاض پس از دست یابی به مراتب والای علمی و مهارت کافی به تدریس پرداخت. او از سال ۱۳۲۶ قمری تا پایان عمر در زادگاه خویش از مدرسین و مروجین بزرگ مکتب بود، و ملجأ و پناه مردم عصر خویش گردید.

از جمله خصوصیات اخلاقی ایشان در کلاس درس این بود که علی رغم توانایى علمی و تسلط کافی بر مطالب درس، در موقع اشکال درس شاگردان، سکوت می کرد و به حرف آنان گوش می داد و سپس با او به بحث می پرداخت. اگر در ضمن بحث، صحّت گفته های شاگردش با دلیل و برهان برای او مسلّم می شد، در کمال فروتنی و تواضع می پذیرفت.

آثار

آیت الله فیاض زنجانی آثاری به نام ذخائر الأمة، کتاب الاجاره و رسائلی در عبادات و ماهیت وجود به رشته تحریر برد.

وفات

مرحوم زنجانی سرانجام در حالی که مرجعیت مردم زنجان را برعهده داشت، در روز عید غدیر سال ۱۳۶۰ قمری در ۷۵ سالگی درگذشت و در همان دیار به خاک سپرده شد. بعد از وفات او فرزند ارجمندش شیخ زین الدین زنجانی وارث علوم پدر گردید.

منابع

  • علمای بزرگ شیعه از کلینی تا خمینی، م. جرفادقانی، ص ۳۷۶.