شهید محمد مهدی حکمت

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شهید محمد مهدی حکمت‌ پور در فروردین‌ماه 1341 در شهرستان جهرم به دنیا آمد. ایشان فرمانده گردان لشگر ۳۳ المهدی (عج) بود و درعملیات کربلای 5، بهمن ماه 1365 در شلمچه زمانی که تنها 24 سال سن داشت به شهادت رسید.

زندگینامه

شهید حکمت‌ پور فرزند غلامحسین در بیست و دوم فروردین‌ماه 1341 در شهرستان جهرم از استان فارس به دنیا آمد. در سن پنج سالگی با مرگ پدر یتیم شد و خانواده در سراشیب فقر و محرومیت افتاد و این شهید عزیز جهت امرار معاش و تأمین زندگی در كنار تحصیل به كارهای مختلفی اشتغال ورزید و با وجود تمام مشكلات ، وی توانست دوران مختلف تحصیل را پشت سرگذاشته و وارد دبیرستان شود .

شهید حكمت پور بعد از انقلاب به عضویت بسیج در آمد و بعد از گذراندن آموزشهای لازم راهی كردستان شد و پس از ماهها مبارزه پیگیر با منافقین باردیگر به جهرم بازگشت و تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم ادامه داد .

فعالیت های شهید در دفاع مقدس

پس مدتی به عضویت سپاه پاسداران در آمد و همزمان با شروع جنگ تحمیلی در عملیاتهای مختلفی از جمله بیت المقدس ، آزادسازی خرمشهر ، كربلای 5 و ... شركت كرد . سردار شهید حكمت پور با پذیرفتن مسئوولیتهای مختلفی از جمله معاونت گروهان گردان به عنوان یكی از نیروهای زبده انجام وظیفه كرد كه خاطره قهرمانیها و رشادتهای او در گردان سیدالشهداء ( ع ) را هرگز همرزمان او در تیپ همیشه پیروز المهدی از یاد نخواهند برد .

نحوه شهادت

سرانجام در هفتم بهمن 1365 عملیات كربلای 5 به شهادت رسید سردار شهید محمّد مهدی حكمت پور با پیكری پاره پاره و بی سر ، ندای ‹‹ هل من ناصر ینصرنی ›› حسین زمان را لبیك گفته پیكر ایشان پس از یك ماه از شهادت در منطقة شلمچه كشف و در مراسمی باشكوه در شهرستان جهرم تشییع و در گلستان فردوس این شهر به خاك سپرده شد .

قسمتی از وصیتنامه شهید

از شما مى‌خواهم كه در خط اسلام و امام كه همان خط ولايت‌ فقيه مى‌باشد حركت كنيد و سعى كنيد كه بين همه خانواده و مردم وحدت و هماهنگى باشد و تا آنجا كه جان داريد. تابع امام امت باشيد و از نماينده ايشان اطاعت كنيد كوشش كنيد كه سخنان امام را گوش كنيد و به آن عمل نمائيد و تلاش كنيد دل امام امت را بدرد نياوريد كه از اين راه امام زمان و خدا و امام از شما راضى خواهند شد دعا براى سلامتى امام امت و بقاى جمهورى اسلامى يادتان نرود زيرا دنيا محل گذر است و همه ما مسافر مى‌باشيم ولى آن كه مى‌ماند تنها عمل صالح ما مى‌باشد. و همه چيز براى دنياى ديگر آفريده شده است و در اين دنيا فقط ما امتحان مى‌شويم اميدوارم كه از اين امتحان سخت و مشكل با دست پر و سالم بيرون بيايد.

منبع

- وبلاگ سرداران میهن

- جبهه فرهنگی مکتب عاشورا ّ