شرح حكم نهج‌البلاغة (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از شرح حکم نهج البلاغه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Ketab308.jpg
نویسنده شيخ عباس قمى
موضوع شرح نهج البلاغه
زبان عربی
تعداد جلد 1

معرفى اجمالى

"شرح حكم نهج‌البلاغه" نوشته شيخ عباس قمى، (متوفى به سال 1359ه.ق) است كه به زبان عربى است كه شرحى است، بر حكمت‌هاى نهج‌البلاغه اميرالمومنين(ع).

ساختار كتاب

مؤلف محترم ضمن ترتيب حكمت‌هاى نهج‌البلاغه براساس حروف الفباء بر هر كدام از آن‌ها، شرحى كوتاه نگاشته است. تبيين لغات مشكل، توضيح مراد از حكمت و آوردن نمونه‌هايى از اشعار براى تبيين مفهوم حكمت از جمله كارهايى است كه مؤلف محترم در اين كتاب انجام داده است.

گزارش محتوا

وى در اين كتاب حكمت‌هاى نهج‌البلاغه را به ترتيب حروف الفبا ذكر كرده و آن‌ها را به گونه‌اى موجز و مفيد بيان كرده است. گه‌گاه نيز در ضمن شرح به مسائل مهم تاريخى، ادبى و دينى اشاراتى دارد. او در مواضع بسيار، از كتاب‌هاى شرح ابن ابى‌الحديد و ابن ميثم بحرانى بهره جسته، كه مصحّح در جاى خود به آن‌ها اشاره كرده است.

روش تصحيح كتاب - آن‌گونه كه مصحّح ذكر كرده است - استخراج منقولات و مقابله آن‌ها با منابع اصلى از كتاب‌هاى زبان، ادبيات، تاريخ، حديث و دواوين شعرا است. علاوه بر اين ضبط اعلام و ضبط صحيح متون لغوى و شعرى و اضافه نمودن تعليقات لازم در حواشى كتاب، از جمله كارهاى ديگر مصحح است.

وضعيت كتاب

در پايان كتاب نيز فهرست جامعى از آيات كريمه، ابيات به ترتيب قوافى، امثال فارسى، اعلام اشخاص و اماكن و منابع و مآخذ ذكر شده است.

منابع مقاله

پايگاه مجلات تخصصى نور، مجله نهج‌البلاغه بهار 1384 شماره 13و 14، عنوان مقاله: معرفى توصيفى چند كتاب و پايان نامه


منبع

ویکی نور