شرح باب حادى عشر (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
باب .jpg
نویسنده فاضل مقداد
موضوع کلام شیعه
زبان عربی
تعداد جلد ۱

«شرح باب حادی عشر» اثر مقداد بن عبدالله سُیورى معروف به فاضل مقداد (م، ۸۲۸ ق) است. این کتاب در اصول عقاید شیعه است و به شرح کتاب باب حادى عشر، نوشته علامه حلى دانشمند نامدار عالم تشیع پرداخته است.

معرفى اجمالى کتاب

علما و متکلمان شروح فراوانى بر کتاب مختصر باب حادى عشر نوشته اند. و با این که کتاب مختصر است، اما مؤلف اصول پنج گانه مذهب را به صورت نو، اجمال و آمیخته با استدلال و برهان قوى تبیین فرموده است. از میان آن شروح، شرح فاضل مقداد بیشتر از دیگر شروح، نظر علما را جلب کرده و سالیان متمادى است که جزء متون درسى حوزه هاى علمیه تشیع است.

فاضل مقداد در وجه تسمیه کتاب به «باب حادى عشر» چنین آورده است: «این باب "حادى عشر" نامیده شد؛ براى این که مصنف (علامه حلى)، کتاب «مصباح المتجهد» شیخ طوسى را ـ که در عبادات و ادعیه است ـ خلاصه کرده و آن مختصر را به نام «منهاج الصلاح فى المختصر المصباح» در ده باب تنظیم کرد و بعد این باب را که در اصول عقاید شیعه است، بدان افزود که به باب حادى عشر (باب یازدهم) مشهور شد».

کتاب «شرح باب حادى عشر» شامل مقدمات و نه فصل است که فصل اول در توحید، فصل دوم و سوم در صفات ثبوتیه و سلبیه، فصل چهارم تا هفتم در عدل، نبوت، امامت و معاد است و دو فصل دیگر به توبه و امر به معروف اختصاص دارد.

وضعیت نشر کتاب

این کتاب به کوشش جامعه مدرسین حوزه علمیه قم چاپ شده است.

منابع

  • کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی/ نویسنده: محمدرضا ضمیری

پیوندها